• BIST 91.657
  • Altın 214,420
  • Dolar 5,3572
  • Euro 6,0667
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 9 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 14 °C

TAŞERON İŞÇİLERİN KIDEM TAZMİNATI NASIL ÖDENECEK?

13.09.2014 08:07
TAŞERON İŞÇİLERİN KIDEM TAZMİNATI NASIL ÖDENECEK?
Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatlarının nasıl ve kim tarafından ödeneceği açıklığa kavuşuyor.
Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatlarının nasıl ve kim tarafından ödeneceği hususu, kabul edilen Torba Kanun Tasarısıyla açıklığa kavuşturuldu.

“İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun”, taşeron işçilerin kıdem tazminatları ile çalışma koşullarına ilişkin düzenlemeler de içeriyor.

Taşeron işçilere ilişkin hükümlerden bazıları şöyle:

**Kamu kurumlarının taşeron çalıştırılabilecekleri yardımcı hizmetlerin neler olacağı işçi, işveren ve kamu görevlileri konfederasyonları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

**Özelleştirme programındaki kurumlar taşeron firmalarla çalışmak için ihaleye çıkacaklarsa Özelleştirme İdaresi Başkanlığından, Kamu İktisadi teşebbüsleri ihaleye çıkacaksa Hazine Müsteşarlığından izin alacak.

**Kamuda süreklilik arz eden işlerin ihalesi 3 yıllık süreleri kapsayacak şekilde yapılacak.

**Taşeron işçiler görevlendirildikleri hizmetler dışında başka görevlerde çalıştırılamayacak.

**Taşeron firma değişse bile, eğer işçi aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorsa, kullanacağı izin süreleri, işçilerin daha önceki çalışmaları dikkate alınarak hesaplanacak ve asıl işveren izinlerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol edecek.

**İşverenler, taşeron firmalara iş vermeleri halinde, işçilerinin ücretlerinin ödenip ödenmediğini kontrol edecek ve varsa ödenmeyen ücretleri taşeron firmaların hak edişlerinden keserek işçilerin banka hesabına yatıracak.

**Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan işçilerin çalıştıkları süre, firmanın değişmesinden bağımsız olarak kıdem tazminatında dikkate alınacak ve kamu kurumu tarafından işçiye ödenecek.

**Aynı taşeron firma tarafından ve aynı iş sözleşmesi çerçevesinde farklı kamu kurum veya kuruluşlarında çalıştırılmış olan işçilerin kıdem tazminatında farklı kamu kurum ve kuruluşuna ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı esas alınacak ve kıdem tazminatı çalıştırıldığı son kamu kurumu tarafından ödenecek.

**Aynı taşeron firma tarafından Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kurumlara ait işyerleri dışında bir işyerinde çalıştırılmaya devam olunan ve bu şekilde çalıştırıldığı sırada iş sözleşmesi kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona eren işçinin kıdem tazminatı, işçinin yazılı talebiyle kıdem tazminatının söz konusu kamu kurumuna ait işyerlerinde geçen süreye ilişkin kısmı, kamu kurum veya kuruluşuna ait çalıştığı son işyerindeki ücretinin yılları itibarıyla asgari ücret artış oranları dikkate alınarak güncellenmiş miktarı üzerinden hesaplanarak çalıştığı son kamu kurumunca ödenecektir.

**Belediyeler kendi özel kanunları ve diğer kanunlarda yer alan özel hükümler doğrultusunda taşeron hizmet alımı yapabilecek.

**Belediyeler ve il özel idarelerinde taşeron olarak çalışanlar, Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren 120 gün içinde aynı mahalli idarenin kendi birimleri veya bağlı kuruluşları arasında iş veya işyeri değişikliğine tabi tutulabilecek.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim