• BIST 90.573
  • Altın 214,636
  • Dolar 5,3890
  • Euro 6,1015
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 12 °C

TODAİE'de eğitim görenlerin aylıksız izni de aktarılır mı?

08.10.2018 12:40
TODAİE'de eğitim görenlerin aylıksız izni de aktarılır mı?
Kapatılan TODAİE'de lisansüstü eğitim gören memurların aylıklı izinli görevlendirmeleri devam edecek mi?

Bilindiği üzere 09.07.2018 tarihli ve 30473 sayılı Resmi Gazetenin 3. mükerrer sayısında yayımlanan ve aynı gün yürürlüğe giren 703 sayılı Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 125. Maddesi ile "25.06.1958 tarihli ve 7163 sayılı Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Teşkilat Kanunu " (TODAİE) yürürlükten kaldırılmıştır.

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 5 inci maddesinin 1 inci fıkrasında; "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte kapatılan Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünün teşkilatı, ilgili yılı bütçe ödenekleri, bütçedeki ödeneklerin tahakkuka bağlanma yetkisi, her türlü araç ve gereci, her türlü taşınır ve taşınmazlarıyla beraber mal varlığı, her türlü alacak ve hakları ile borç ve yükümlülükleri, belge ve evrakı Yükseköğretim Kuruluna devredilmiş sayılır. Yükseköğretim Kurulu, bunların belirleyeceği bir yükseköğretim kurumuna üç ay içinde devreder ." şeklinde düzenlenmiştir.

Bu yetki çerçevesinde; Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı gereğince (Mülga) TODAİE'de 09 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla lisansüstü eğitim görmekte olan öğrenciler yeni kurulan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde eğitimlerine devam etmelerine karar verilmiştir.

Diğer taraftan, mülga 7163 sayılı Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Teşkilat Kanununun "Giriş Şartları" başlıklı 15 nci maddesinde; "Amme İdaresi Enstitüsünün giriş müsabakasına katılabilmek için üniversite veya yüksekokul mazunu olmak şarttır. Bu şartı haiz bulunan kimseler arasından, idare heyetinin tesbit edeceği esaslar dairesinde yapılacak müsabaka imtihanını kazananlar Türkiye ve Orta Doğu Amme Enstitüsüne devam edebilirler. Yukardaki evsafı haiz olup da Devlet dairelerinde, mahalli idarelerde, İktisadi Devlet Teşekküllerinde çalışanlardan müsabaka imtihanını kazananlara tahsil süresince izin verilir. Bu kimseler bütün özlük haklarından faydalanmakta, maaş ve ödeneklerini kendilerine izin veren daire, müessese ve teşekküllerden almakta devam ederler ." hükmüne göre kazandıkları lisansüstü programlardan sonra kurumlarından aylıklı izinli sayılan memurların TODAİE kapatıldıktan sonra eğitimlerine Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde nasıl devam edeceklerine yönelik geçiş hükmü düzenlenmemiştir.

Dolayısıyla, 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede TODAİE'nin kapatılmasından dolayı oluşabilecek tereddütleri gidermeye yetkili kılınan Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulunun bu konuda olası doğabilecek yargı süreçleri öncesinde devreye girerek bu durumda olan memurlara hem de kurumlara bilgilendirme yapması önem arz etmektedir.

Yavuz Selim KAPLANMemurlar.Net - Özel
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim