• BIST 90.051
  • Altın 214,125
  • Dolar 5,3527
  • Euro 6,0808
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 6 °C
  • Bursa : 1 °C
  • Adana : 11 °C

TORBA KANUN 657 SAYILI KANUNDA NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

12.09.2014 08:27
TORBA KANUN 657 SAYILI KANUNDA NELERİ DEĞİŞTİRDİ?
Mecliste kabul edilen torba kanun, 657 sayılı Kanun ve 375 sayılı KHK’da da değişiklikler yaptı.
Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında yayımlanan “6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun", 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ve Devlet memurlarının mali haklarına ilişkin düzenlemeler içeren 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de değişiklikler yaptı.

Torba Kanunda yer alan ve kamu çalışanlarını ilgilendiren düzenlemelerden, 657 sayılı Kanun ve 375 sayılı KHK’ya ilişkin olanlar şöyle:

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (C) fıkrasına; "Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilir. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı, öğrenim durumlarına göre çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir." şeklinde bir paragraf eklendi.

Bu düzenlemeye göre; özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de 4/C olarak istihdam edilebilecek ve bu personel (bütütn 4/C'ler değil) yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar çalışabilecek.

**657 sayılı Kanunun 57 nci maddesinin birinci fıkrası; "Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişikleri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir." şeklinde değiştirildi.

Bu düzenlemeye göre; adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların memuriyetle ilişikleri kesilecek. Bu şekilde ilişikleri kesilenler 3 yıl geçmeden Devlet memurluğuna yeniden giremeyecek.

**657 sayılı Kanunun152 nci maddesinin "II- Tazminatlar" kısmının "A) Özel Hizmet Tazminatı" bölümüne; "n) Türkiye İş Kurumu iş ve meslek danışmanları için %150 sine," şeklinde bir bent eklendi.

Bu düzenlemeye göre; İş ve Meslek Danışmanlarının özel hizmet tazminatı oranı %100‘den %150’ye çıkarıldı. 1 inci derece İş ve Meslek Danışmanı kadrosunda görev alacak personelin aylık net ücretinde 363 TL artış olacak.

**657 sayılı Kanun Eki (II) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin "2. Yargı Kuruluşları, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar ile Yükseköğretim Kuruluşlarında" bölümüne "Sosyal Güvenlik Kurumu İnşaat ve Emlak Daire Başkanı," ibaresinden sonra gelmek üzere "Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı," ibaresi ve "5. Yargı Kuruluşları, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar ile Yükseköğretim Kuruluşlarında" bölümüne "Sosyal Güvenlik İl Müdürü," ibaresinden sonra gelmek üzere "Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkan Yardımcısı," ibaresi eklendi.

Bu düzenlemeyle; Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı için 3600 ek gösterge, Başkan Yardımcısı için de 3000 ek gösterge belirlendi.

**657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesine 'ağız ve diş sağlığı merkezleri' ibaresinden sonra gelmek üzere ', aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri' ibaresi, üçüncü cümlesine 'ayda' ibaresinden sonra gelmek üzere 'aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde 60 saatten, diğer yerlerde ve hiçbir şekilde' ibaresi ve ikinci fıkrasına "(e) bendi kapsamında bulunanlar" ibaresinden sonra gelmek üzere 'ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Kanunun ek 14 üncü maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında bulunanlar' ibaresi eklendi.

Bu düzenlemeye göre; nöbet ve icap nöbeti ücretinden yararlanabilecek personelin kapsamı genişletildi. Aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutarak, bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele de, izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için (nöbet süresi kesintisiz 6 saatten az olmamak üzere) nöbet ücreti ödenecek. Ayrıca, yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve tıpta ve diş tabipliğinde yabancı uyruklu kontenjanında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar da nöbet ücreti alabilecek.

**375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki (II) sayılı Cetvelin 8 inci sırasına "Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Proje Grup Başkanı," ibaresinden sonra gelmek üzere "Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı," ibaresi eklendi.

Bu düzenlemeye göre; Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı aylığını ücret göstergesi ve tazminat göstergesi rakamlarına göre alacak ve 2014 yılı için aylık net ücreti 5.426 TL olacak.

**375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye; "EK MADDE 17- 6/1/1982 tarihli ve 2576 sayılı Kanunla 26/9/2004 tarihli ve 5235 sayılı Kanun uyarınca kurulmuş olan ve iş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olan mahkemelerde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personele ayda elli ve her bir personel için yılda 300 saati geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin üç katını aşmamak kaydıyla fazla çalışma ücreti ödenebilir. Bu fıkraya göre fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısı, mahkemelerde görev yapan toplam personel sayısının %10'unu geçemez. Bu kapsamda yıllık olarak yapılacak toplam fazla çalışma süresi Adalet Bakanlığının talebi üzerine Maliye Bakanlığınca belirlenir. İş yoğunluğu fazla olan mahkemeleri belirlemeye ve toplam fazla çalışma saat süresini ilgili mahkemelere dağıtmaya ve bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Adalet Bakanlığı yetkilidir. Bu ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz. Diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde yaptıkları fazla çalışma karşılığında herhangi bir ad altında ödeme yapılan personele bu madde uyarınca ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmez." şeklinde bir madde eklendi.

Bu düzenlemeye göre; adlî yargıdaki ilk derece mahkemeleri (hukuk ve ceza mahkemeleri) ile bölge adliye mahkemelerinden iş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olanlarda görev yapan memur ve sözleşmeli personele, ayda 50 saati ve yılda 300 saati geçmeyecek şekilde fazla çalışma ücreti ödenebilecek.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim