• BIST 89.763
  • Altın 214,832
  • Dolar 5,3822
  • Euro 6,0763
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Bursa : 9 °C
  • Adana : 11 °C

TSE’ye şirket kurma izni verildi

28.08.2014 08:22
TSE’ye şirket kurma izni verildi
2014/6729 Türk Standardları Enstitüsü Tarafından Şirket Kurulmasına İzin Verilmesine İlişkin Karar

28 Ağustos 2014PERŞEMBE

Resmi Gazete

Sayı : 29102

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2014/6729

Türk Standardları Enstitüsü tarafından şirket kurulmasına izin verilmesine ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 16/1/2014 tarihli ve 84 sayılı yazısı üzerine, 18/11/1960 tarihli ve 132 sayılı Kanunun ek 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 7/4/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

7/4/2014 TARİHLİ VE 2014/6729 SAYILI KARARNAMENİN EKİ

KARAR
MADDE 1- (1) Merkezi İstanbul'da olmak ve yurt dışında da faaliyette bulunmak üzere, Türk Standardları Enstitüsü tarafından 100,000.000 Türk Lirası sermayeli, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve özel hukuk hükümlerine tabi Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Servisi Anonim Şirketi (Şirket) kurulmasına izin verilmiştir.

(2) Türk Standardları Enstitüsünün standardizasyon görevleri dışında kalan ana faaliyetlerinin tamamı veya bir kısmı, ana sözleşmesinde belirtilen amaç ve faaliyet konularına uygun olarak Şirket eliyle yürütülebilir.

(3) Şirket Yönetim Kurulu beş üyeden oluşur. Şirket Yönetim Kurulu üyeliklerine atanacakların, Devlet Memurluğuna atanabilme genel şartlarına sahip, yüksek öğrenim yapmış ve en az 10 yıllık iş tecrübesine sahip olmaları şarttır. Üyelerin atanma usul ve esasları ile görev sürelerine ilişkin hususlar ana sözleşmesinde belirtilir.

(4) Şirket, faaliyet konusuyla ilgili olarak Ekonomi Bakanlığının görüşü ve Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın izniyle yerli veya yabancı şirketlere iştirak edebilir.

(5) Şirket ana sözleşmesi, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlığın görüşleri alınarak Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın onayı ile düzenlenir. Esas sözleşmede yapılacak değişiklikler de aynı usule tabidir.

MADDE 2- (1) Şirket Yönetim Kurulu üyelerine, her sene Yüksek Planlama Kurulu tarafından kamu iktisadi teşebbüsleri için belirlenen miktarı aşmayacak şekilde Genel Kurul tarafından tespit edilen miktarlarda aylık ücret ve diğer ödemeler yapılabilir. Genel Kurul, Yönetim Kurulu üyelerinin mali haklarını belirlerken performans hedefleri gerçekleşmelerini de dikkate alır.

(2) Şirkette istihdam edilen personelin aylık ücret, ikramiye ve diğer mali ve sosyal haklan ile sözleşme esasları Şirket Yönetim Kurulunca belirlenir. Ancak, aylık ücret, her türlü sosyal yardım, zam, tazminat, ödenek ve diğer adlar altında yapılan ödemelerin net tutarı, yönetici kadrosu için Yüksek Planlama Kurulunca kapsam dışı personelin ücretlerinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün Genel Müdür harici personeli için belirlenen, diğer personel için ise sözleşmeli personel ücretlerinde birinci grup için belirlenen üst sınırı aşamaz.

(3) Ancak, Şirketin özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işlerinde şirket pozisyonlarında bulunan toplam personel sayısının %5'ini geçmemek üzere ikinci fıkradaki sınırlamalara tabi olmaksızın yerli veya yabancı uzmanlar çalıştırılabilir. Bunlara ödenecek net ücret, Yüksek Planlama Kurulunca kapsam dışı personelin ücretlerinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün Genel Müdür harici personeli için belirlenen üst sınırın 3 katını geçemez. Bu fıkra kapsamında çalıştırılacak kişilere yapılacak ödemeler Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın onayı ile belirlenir.

(4) Yurt dışında çalıştırılacak personele ödenecek ücret, bulunulan ülkedeki Dışişleri Bakanlığı personeline ödenen ücret dikkate alınarak, Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın onayı ile belirlenir.

(5) Şirket personelinin hizmete alınması ile personele ilişkin diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Türk Standardları Enstitüsü Yönetim Kurulu kararı ve Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın onayı ile yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.

MADDE 3- (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- (1) Bu Karar hükümlerini Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakan yürütür.


Memurlar.Net
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim