• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C
  • Bursa : 15 °C
  • Adana : 18 °C

Taşeron işçilere Kadro Haberleri! (Taşeron Torba Yasa Kanunu)

09.06.2014 11:37
Taşeron işçilere Kadro Haberleri! (Taşeron Torba Yasa Kanunu)
Taşeron İşçiye kadro ne zaman gelecek? Taşeron işçilere kadro müjdesi! Taşeron işçilere Torba Yasa Kanunu haberleri Sondakika Taşeron haberlerini sitemizde

Taşeron İşçiye kadro ne zaman gelecek? Son dakika Taşeron haberleri. Taşeron işçilere kadro müjdesi! Taşeron haberleri gündemden düşmüyor. Taşeron işçilere yapılacak kadro düzenlemesinde son durum ne? Taşeron işçilere kadro haberleri! Taşeron işçiler hakkında yeni yapılan bir açıklama düzenleme var mı? Taşeron İşçilere Sendika Yolu açıldı. Tüm detaylar. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla yapılan taşeron zirvesi, 7 saat sürdü. Sabah 4'te biten toplantıda, asıl işi taşeronun yapmasının yolunu açan madde kaldırıldı. İşçilere sendika yolu da açıldı Taşeron zirvesinden önemli kararlar çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği ile kurulan komisyonun dün sabah 04.00'e kadar süren 7 saatlik toplantısında, 2 can alıcı maddede uzlaşıldı. Devletten iş alan taşerona Kamu İşveren Sendikası'na üye olma zorunluluğu getirildi. Böylece taşeron işçi de sendikalı olabilecek, toplu sözleşme olanağına kavuşacak. Sendikaların, "Asıl iş taşerona verilecek hale gelecek" diyerek itiraz ettiği maddenin tasarıdan çıkarılması konusunda da uzlaşma sağlandı. Toplantıdan çıkan sonuçların Başbakan Erdoğan'a sunulması bekleniyor. Onayı alındıktan sonra da, TBMM'ye getirilmesi planlanıyor. 
SERT TARTIŞMALAR YAŞANDI 
Başbakan Erdoğan, önceki gün Türk-İş, Hak-İş ve DİSK başkanları ile bir araya geldi. Sendikalar, taşeron düzenlemesine ilişkin itirazlarını anlattı. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti Başkanvekili Nurettin Canikli, Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile Çalışma Bakanlığı uzmanlarının da yer aldığı bir komisyon kuruldu. Önceki akşam saat 21.00'de Meclis'te Canikli'nin odasında bir araya gelen taraflar, dün sabah 04.00'e kadar çalıştı. Kıyasıya pazarlığın yaşandığı toplantıda zaman zaman tansiyon yükselirken, orta yol bulundu. Sendikalar, İş Yasası'nın 8'inci maddesindeki değişiklikle kamu ve özel sektörde asıl işin de taşerona verilecek hale geleceğini belirterek, bunu kabul etmeyeceklerini bildirdi. Sendikaların tasarının en can alıcı maddesi olarak nitelendirdiği bu maddenin çıkarılması konusunda uzlaşı sağlandı. 
İŞ MÜFETTİŞİ İTİRAZI 
2 konfederasyonun alt işverenlere yönelik müfettiş denetiminin kaldırılmaması yönündeki talebi ise karşılık bulmadı. Sendikalar kamuda taşerona verilecek işlerin Bakanlar Kurulu'nca belirlenmesine de karşı çıkıyor. 
TORBA iÇiN 3 iSTEK
Hükümet, çalışma hayatına ve devlete olan borçlara yönelik önemli düzenlemeleri Meclis'e sevk ederken; 3 talebin daha torba yasa tasarısına eklenmesi isteniyor. İşte bu istekler: Yıl ve yaş şartını tamamlayıp, prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayanlar, kendilerine emeklilik yolunu açacak çalışmanın Meclis'teki torba tasarıya eklenmesini istiyor. Yaklaşık 100 bin kişi, kendilerine geriye dönük borçlanma imkanı tanınmasını bekliyor. Torba tasarıda doğum borçlanmasının kapsamı genişletiliyor, borçlanma yapılabilecek çocuk sayısı 2'den 3'e çıkıyor. Ancak kadınların sigortadan önceki doğumlar için de borçlanma imkanı talepleri var. Vergi kaydı olup da Bağ- Kur'a hiç uğramamış olanlar, bu süreleri borçlanarak ve ödeyerek emekliliklerinden saydırmak istiyor. Binlerce kişi, bu konunun da torba tasarı görüşmelerinde gündeme gelmesini bekliyor. 
İŞ KOLU BARAJINA YÜZDE 1 AYARI
Başbakan Tayyip Erdoğan, yüzde 3'lük işyeri barajı nedeniyle 6.5 milyon işçinin sendikasız kalmasından şikayet eden sendikaların talebine destek oldu, Çalışma Bakanlığı'na yüzde 1 talimatı verdi. Hakİş Başkanı Mahmut Arslan, "Sendika Yasası'na göre iş kolunda yüzde 3 barajı kademeli olarak inecekti. Yüzde 1 olmasını istedik. Sayın Başbakan bu konuda da çalışma yapılmasını söyledi. Çalışma Bakanlığı olumlu bakıyor. Böylece sendikaların yetkisinin kalkma riski de sona erer" dedi.  (Kaynak: Takvim)

'Torba yasa'da taşeron rötuşu

Hükümet sendikaların taleplerini kabul etti. İşçi sendikalarının ve sosyal tarafların 'torba tasarı'da karşı çıktığı konularla ilgili Başbakan, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in başkanlarıyla bir araya geldi. Çoğu maddede sendikaların talepleri kabul gördü. Torba tasarı, taşeronda kafaları karıştırdı. Çünkü; - Düzenlemede asıl işin bölünerek alt işverenlere verilmesini yasaklayan düzenleme kaldırılıyordu. 

- Hatalı taşeron ilişkisi kurulması halinde taşeron işçilere tanınan asıl işverenin işçisi haline gelme hakkı da yerini emsal işçisinin ücret ve sosyal haklarına bırakıyordu. İki konu işçi sendikalarının tepkisini çekmişti. 

UZLAŞMA YAKIN GİBİ 

Sendikaların ve sosyal tarafların torba yasa tasarısında karşı çıktığı konularla ilgili Başbakan Erdoğan, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK başkanlarıyla görüştü. Bu görüşmeden gerekli çalışmaların yapılması için Nurettin Canikli, Salih Kapusuz, Maliye ve Çalışma Bakanlığı'ndan temsilciler ve 3 konfederasyonun temsilcileriyle bir toplantı yapılması kararı çıktı. Toplantıda konfederasyonlar itiraz ettikleri düzenlemelere ilişkin 5 maddelik önerilerini ifade etti. 

NEYE İTİRAZ EDİYORLARDI?

İşçi sendikaları en büyük itirazı asıl işin bölünerek alt işverene verilmesini açıkça yasaklayan hükmün kaldırılması gösteriyorlar. Bu madde hayata geçerse, taşeron kullanımının daha da yaygınlaşması söz konusu olabilir. Mevcut durumda asıl işlerde bile taşeron kullanıldığı düşünüldüğünde, yasak maddesinin kaldırılmasının taşeronu daha da yaygınlaştıracağı açık. Diğer yandan tasarı bu şekilde yasalaşırsa, taşeron kullanımında muvazaa yani hatalı işlemin tespiti çok uzun zaman alacak ve kadro yerine yalnızca asıl işverenin emsal işçisinin ücret ve sosyal haklarına kavuşacaklar. Konfederasyonların bu itirazının kabul edildiği ve yasak maddesinin kaldırılmasının tasarıdan çıkarılacağı ifade ediliyor.

SENDİKALAR SÖZ SAHİBİ OLUYOR

Konfederasyonların diğer itirazı ise kamuda taşeron kullanımını düzenleyen maddeye ilişkin. Hangi işlerin 'yardımcı' olduğunun tespitinin Bakanlar Kurulu'na bırakılmasını eleştiren konfederasyonlar, kendilerinin de bu komisyonda bulunmasını talep ediyorlar. Bu konuda da uzlaşmanın sağlandığı konuşuluyor.

ANINDA DENETİM KALKIYOR

Konfederasyonların haklı olduğu bir diğer konu, alt işveren ilişkisinin Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne bildirilmesi zorunluluğunun kaldırılması. Bu zorunluluk 'torba'yla kaldırılıyor. Halbuki Bölge Çalışma Müdürlüğü anında denetimle, taşeronların baştan itibaren asıl işverenin işçisi sayılması kararı alabiliyor. (Kaynak: Akşam)


TAŞERON KANUNU NELER GETİRİYOR:


-İŞÇİLERİN KIDEM TAZMİNATINI KAMU ÜSTLENECEK- Kamuda çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını, söz konusu kamu kuruluşu üstlenecek. Bu işçilerin yıllık izinlerinin kullanılması da kamu tarafından takip edilecek.


-HANGİ İŞLERİN TAŞERONA VERİLECEĞİNE HÜKÜMET KARAR VERECEK- Kamuda hangi işlerin taşerona verileceğini Bakanlar Kurulu belirleyecek. Buna uymayanlara ciddi yaptırım gelecek


- TAŞERON İŞÇİNİN GÜVENLİĞİNDEN KURUM SORUMLU- Hem kamu, hem özel sektörde taşeron işçilerin iş sağlığı ve güvenliği önlemleri işe başlamadan alınacak, bunun gözetim ve denetiminden asıl işveren de sorumlu olacak.


-TAŞERON İŞÇİNİN ÜCRETİ DE BANKAYA YATACAK- Kamu ve özelde asıl işveren taşeron işçinin ücretlerinin ödenmesinden de sorumlu olacak. Ücretler bankaya yatacak.


-SÖZLEŞMELER ÜÇ YILLIK OLACAK- Taşeron işçinin sürekliliğini sağlamak üzere sözleşmeler en az üç yıllık olacak.


-İŞÇİ SENDİKALI OLURSA, FARKI DEVLET ÜSTLENECEK- Taşeron işçiler sendikalı olurlarsa, aradaki ücret farkı kamu kuruluşu tarafından üstlenilecek.


YERALTI İŞÇİLERİNE YÖNELİK DÜZENLEMELER


-YENİ İŞÇİ DE KIDEM ALACAK- yeraltı işçileri için, altı aylık kıdeme sahip olma şartı kaldırılacak.


-YILLIK İZİN 4 GÜN FAZLA- Yeraltı işçilerinin yıllık izin süreleri, diğer işçilere göre dört gün fazla olacak.


-36 SAAT ÇALIŞMA- Yeraltı işçilerinin haftalık çalışma saatleri azami 36 saat olacak. Bu süre mevcut sistemde 45 saat olarak uygulanıyor.


-AZAMİ MESAİ 6 SAAT- Yeraltı işçilerinin azami çalışma süresi 6 saati geçmeyecek. Yeraltı işçilerine olağanüstü haller dışında fazla çalışma yaptırılmayacak.


Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı çalışmaya göre, taşerona verilmeyen 'asıl işler' artık yasal olarak taşerona aktarılabilecek. Taşeron doktora imkan sağlanacak. Kadro umudu ise suya düştü. Hükümetin uzun zamandır gündemde tuttuğu taşeron işçisiyle ilgili düzenlemeden işçilere iyi haber çıkmadı. Tasarıyla ilgili çalışma son halini alırken, kamuoyuna yansıdığı gibi yeni düzenlemede taşeron işçisine kadro çıkmadı. Böylece bir kez daha, kamuda çalışan binlerce taşeron işçisinin kadro umudu suya düştü. Torba yasayla hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeyle, kadro verilmediği gibi taşerona yaptırılacak işlerin sayısı ve çeşidi daha da artırılacak.


'ASIL İŞLER' TAŞERONA VERİLEBİLECEK


Vatan'da yer alan habere göre; Mevcut yasada taşerona verilmesi yasaklanan 'asıl işlerin', artık yasal olarak da taşerona verilebilmesinin önü açılırken, taşeron doktor ve belediyecilere olanak sağlanacak. Örneğin bir hastanedeki asıl iş olan sağlık hizmetlerinin ya da belediyelerde asıl iş olan temizlik işlerinin de, taşeron işçilerine yaptırılmasının önünde bir engel kalmayacak. Böylece, örneğin hastanalerde asıl iş kapsamındaki sağlık hizmetleri ve belediyelerdeki asıl iş kapsamındaki belediye hizmetleri de hiçbir tartışmaya olanak tanımadan taşeron eliyle yaptırılabilecek. Geçen yıldan bu yana Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı ve yüzbinlerce işçinin umutla beklediği tasarının en önemli özelliği, kimseye kadro vermeyecek olması. Yüzbinlerce işçiden hiçbirinin kadro talebi karşılık bulmadı. 600 bine yakın taşeron işçisi, özelleştirme mağduru olarak bilinen 23 bin 4-C ve Karayollarında çalışanlara kadro verilmiyor.


İYİLEŞTİRME OLARAK ALGILANMAMALI


Tasarının taşeron işçiler için çok sayıda yenilik ve iyileştirme getirdiği söylemlerine rağmen, uygulamada pek de böyle olmayacak. Halen uygulamada olan mevcut yasada, hangi işlerin taşerona verilemeyeceği açıkken, özellikle kamuda asıl işlerin de taşerona yaptırılmasının önüne geçilemiyor. Yeni düzenleme bunu düzeltmek yerine asıl işleri de taşerona açıyor. Yeni hazırlanan 'Asıl iş taşerona verilemez' şeklindeki açık hüküm kaldırılıyor. Böylece 'asıl işlerin' de yasal bir engel olmaksınız taşeron işçileye yaptırılabilmesi sağlanıyor. Bu noktada tasarıya, 'asıl iş' ve 'yardımcı işlerin' neler olduğu sıralanacak.


7 BİN İŞÇİNİN KAZANDIĞI DAVA GEÇERSİZ SAYILACAK


Hazırlanan düzenlemeler arasında en tartışmalı bölüm Karayolları Genel Müdürlüğü'ne dava açan ve kazanan 7 bin taşeron işçisiyle ilgili olandı. Karayollarında yaklaşık 7 bin taşeron işçisi, yaptıkları işin aslında 'asıl iş' olduğunu, dolayısıyla taşeron işçi olarak değerlendirmenin yanlış olacağını iddia ederek dava açtı ve davayı kazandı. İş Mahkemeleri verdikleri kararlarda, Karayolları Genel Müdürlüğü ile taşeron işveren arasındaki sözleşme ilişkisini muvazaalı, yani bir anlamda anlaşmalı bulduğundan, işçilerin ilk işe girdikleri tarihten itibaren Karayolları işçisi olduklarına karar verildi. Kararlar, Yargıtay'da onanıp kesinleşti. Ancak hiçbir işçi kadroya geçirilmedi. Yeni düzenlemede taşerona yaptırılacak işlerin alanı genişletilecek ve böylece mevcut yasaya dayanılarak açılan 'muvazaa' davaları geçersiz hale getirilecek.


KAMUDA ÇALIŞAN 661 BİN TAŞERON İŞÇİYE VERİLECEK KADRO ÇALIŞMALARI


Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın taşeron işçi sistemini kaldırması gerektiğini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştığı taşeron işçi konusundaki düzenlemeye karşı olduklarını ifade etti. Taşeron işçi uygulamasının tamamen kaldırılmasının gerektiğine işaret eden Altay, "Son günlerde taşeron işçilere yeni hak ve genişletici düzenlemeler yapılacağı konuşulmaktadır. Taşeron işçiye ne kadar hak verilirse verilsin uygulamada sıkıntı olduktan sonra bu hakların bir önemi yoktur. Tazminat, fazla mesai, yıllık izin, sigorta gibi pek çok haklar zaten tüm işçilerin yasal hakkıdır. Ancak birçok şirket bunları uygulamadıktan sonra bu hakları tazelemenin veya genişletmenin bir önemi yoktur." dedi.


Taşeron işçilerin iş güvencesinin bulunmadığını ve her an kapı önüne bırakılma endişesiyle çalıştırıldıklarına dikkat çeken Altay, şöyle konuştu: "İşçiler işten çıkarılma korkusuyla hiç bir yere şikâyet edemediğinden, yeterli denetim de yapılamadığından, sorumluluğun yüklenici firmalara verilmesi de çözüm olmayacaktır. Düzenlemenin büyük çoğunluğunun kamuda çalışan taşeron işçilerinin üzerinde yoğunlaşması da, 450 bine yakın özel sektörde çalışan taşeron işçilerine yapılmış haksızlık ve bariz ayrımcılık olacaktır. bugün taşeron sisteminde çalışanların büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya mecbur bırakılmışken, işçinin cebine girecek biraz fazla ücretin neden şirket sahiplerine verildiğini anlamak güçtür."


İşçi haklarını koruyacağını ve taşerona karşı mücadele edeceğini her fırsatta dile getiren Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, 1 Mayıs'ta taşeron işçilerle birlikte yürüyüş yapacak. Belediye binası önünden başlayacak olan yürüyüş, Çarşı içinden devam edecek ve Karşıyaka İskele'de son bulacak. Başkan Akpınar "Daha huzurlu ve insanca bir hayatı savunmak için, 1 Mayıs'ta sokaklarda olacağız" dedi.


KAŞİP'TEN TAŞERON İŞÇİYE KADRO BEKLENTİSİ


Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Derneği (KAŞİP) Genel Başkanı Hakan Aydın, taşeron işçilerin mağdur edilmemesi gerektiğini kaydetti. KAŞİP adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın'da katıldı. Taşeron işçilerin durumunun konuşulduğu toplantıda, Genel Başkan Hakan Aydın, yıllardır yaşanan mağduriyetin giderilmesi gerektiğini aktardı. Aydın, "Taşeron işçiler örgütlenme çalışmalarımız devam ederken, taşeron işçiler için hükümet kanadının da bir takım açıklamaları oluyor. Taşeron işçiler ile ilgili son olarak yapmış oldukları açıklamada güvenlik ve temizlik işlerin dışında kalan işlerde kadrolu işçiler çalışacak, bunlar kadroya alınacak. Tabi bizim toplumumuz bunda bir kadro gelecek havasına kapıldı. Ama hayır bir tane kadronun dahi çalışması yok. Bunu açık ve net ifade ediyorum. Bir milyon taşeron işçisinden bir kişiye bile kadro çalışması yok. Fakat iyileştirme ile ilgili çalışma 2 yıldır devam etmektedir. Oda yılan hikayesine döndü. Bir an önce yapılması gerekmektedir. Hizmet alımının olmadığı yerlerde kadrolu işçi çalıştırılacak" dedi.


Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Burada haksız bir uygulama vardır. İnsani vicdani ve hukuki olmayan bir uygulama vardır. Taşeron işçinin asıl talebi kadrodur; kadro spekülasyonları değildir. Bu anlamda çeşitli sorunlarla karşı karşıyadır. Taşeron işçileri olarak kamu şirket personelleri Edirne'den Ardahan'a her gün çok farklı sorunlar yaşıyorlar. Şuanda Adıyaman'ın Kahta ilçesinde 175 işçimizin işten çıkarılacak olması bir siyasi intikamdır. Ben belediye başkanımızın olumlu davranmasını bekliyorum. Kendisinin de böyle bir Hataya düşeceğini zannetmiyorum."


TAŞERON İŞÇİ DÜZENLEMESİNDE BAŞBAKAN DEVREDE


Uzun süredir gündemde olan taşeronluk çalışması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Başbakan Erdoğan'ın konuyla ilgili çekincesi olan işçi sendikalarına, “Ben de kamuda taşeronluğun bu noktaya gelmesinden rahatsızım. Merak etmeyin düzenleme yapacağız” mesajı verdiği öğrenildi. Taşeronlukla ilgili düzenlemelerin de yer aldığı torba kanunun bu yasama yılında yasalaştırılması hedefleniyor. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü bürokratlardan oluşan danışma kurulunda konu görüşüldü, tüm kurumlar taşeronlukla ilgili temel sıkıntılarını anlattı. Taşeronlukla ilgili olarak bazı hak genişletici düzenlemeler tartışılırken, özellikle kamuda taşeron çalıştırma maliyeti artacağı gerekçesiyle bu düzenlemelere Maliye temkinli yaklaştı. Bürokratlar da, “Düzenlemeyle ilgili olarak tüm kurumlar itirazlarını dile getirdi, şu anda da paketin getireceği düzenlemeler hazmediliyor. Maliyet ve yeni haklar noktasında bürokraside bir orta nokta oluştu” bilgisini verdi.


HAKLAR VERİLECEK AMA...


Taşeron paketi, ücret, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi konuları içeriyor. Buna göre taşeron çalışanların yıllık izinlerini kullanabilmesi yasal güvenceye alınacak. Ayrıca kıdem tazminatı hakkının da korunmasına yönelik düzenlemeler yapılacak, bunun için Kamu İhale Yasası değiştirilecek. Kamuda taşeronluğun en yaygın olarak kullanıldığı alanlarda yapılan ihalelerin birer yıllık olmasının, taşeron firma adına çalışanların kıdem tazminatına hak kazanmasının önünde engel olduğu belirtiliyor. Bu nedenle güvenlik, yemek hizmeti gibi ihalelerin 3'er yıllık sürelerle yapılabilmesine olanak sağlanacak bir yasa değişikliği yapılacak. Ayrıca taşeron çalışanlara maaş ödenmemesi durumunda, firmanın hakedişinden kesilerek maaşların kamu tarafından ödenmesi de sağlanacak.


Taşeronda kamu lider


KAMU
Temizlik 471 bin 442
Güvenlik 117 bin 541
Dağıtım 34 bin 621
Sağlık 16 bin 184
Toplam 585 bin 788


ÖZEL SEKTÖR
İnşaat 318 bin 87
İmalat 63 bin 849
Madencilik 12 bin 606
Ulaştırma 10 bin 347
Diğer 10 bin 431
İdari hizmet 4 bin 146


Toplam 419 bin 466


TAŞERON HABERLERİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak" dedi. Çelik, AA muhabirine, taşeron işçilere yönelik hazırlanan "alt işverenlikte tanım ve kapsam", "yıllık izin", "kıdem tazminatı" ve "ihale süresi" ile ilgili yasal düzenleme taslağına ilişkin değerlendirmede bulundu.


Düzenlemeyi, sosyal taraflarla çalışarak Başbakanlığa gönderdiklerini anımsatan Çelik, taşeron işçilerden hizmet alımı noktasında net kararların alınmasına çalışıldığını ifade etti. Her alanda hizmet alınmayacağını vurgulayan Çelik, "Taşeron işçi, hizmet alınması gereken alanlarda çalışacak. Hizmet alımı olmayan yerlerde ise asıl işçi çalıştırılacak. Sorunun çözümüne yönelik düzenlemenin en önemli maddesi bu" diye konuştu. Düzenlemedeki ihale süresinde en az 3 yıl zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Çelik, bu sürenin 4-5 yıla çıkarılmasının da mümkün olduğunu dile getirdi. - Kamu güvencesi İşçilerin çalışma koşulları ile yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik çalışma yaptıklarına dikkat çeken Çelik, şunları kaydetti: "İşçi işçidir, 'asıl işçisi taşeron işçi' diye bir şey olmaz. Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak. Yıllık izinler de aynı şekilde kullanılacak.


En önemli maddelerden biri de kıdem tazminatı. Birçoğu bundan yoksun, bazıları bunu yargı yoluyla almaya çalışıyor. Bunu da ortadan kaldıran bir düzenleme getiriyoruz. Kamunun güvencesine alıyoruz. Kamuda çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını kamu güvencesi altına alan bir düzenlemeyi getirmiş oluyoruz. İnşallah taşeron işçi düzenlemesiyle çalışanlar arası ayrım kaldırılacak. En önemlisi alt işverenle asıl işi net olarak ayırmaya çalıştık." - "Bu yasama döneminde noktalamak istiyoruz" Çalışmayı kısa sürede tamamlama gayretinde olduklarını vurgulayan Çelik, "Düzenlemeyi inşallah bu ay Meclis'e göndereceğiz. Orada tartışılacak. Önemli katkılar sunulabilir. Bakanlar Kurulu'nda önemli katkılar geleceği inancındayım. Bu yasama döneminde bu işi noktalamak istiyoruz, kararlıyız" diye konuştu. Kamu Şirket Personelleri eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hakan Aydın ise iş hayatının rahatlatılması gerektiğini söyledi. Yasanın Meclis'ten çıkmasını beklediklerini vurgulayan Aydın, "1 milyon 100 bin çalışanın gözü yolda. Hükümetimizin çalışmalarına ve bakanlığımızın samimiyetine güveniyoruz. Nisan ayı son tarih olarak verilmişti. Yasanın bu ay geçmesi sevindirici olacaktır" dedi.


TORBA YASASI YİNE MECLİSTE


30 Mart yerel seçimlerine takılan Torba Kanun, yeniden gündeme geldi. Torba Kanun'da sözleşmeli personele kadro, Bağ-Kur borçlusuna kolaylık ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının silinmesi gibi binlerce kişiyi ilgilendiren konular var.


4/C'LİYE KADRO


Geçici personele (4/C'li) kadro verilmesiyle ilgili düzenlemeye son şekli verildi.


Bu ay Meclis'e sunulması beklenen tasarıyla 50 bin 4/C'li personel kadroya geçirilecek. Ayrıca binlerce Vatandaşın prim borcu silinecek.


HEP ENDİŞE TAŞIYORLAR


Kamuda çalışan 50 bin 4/C'li (geçici) personel bulunuyor. 4/C'liler bir yüdan az süreli veya mevsimlik sözleşme île çalıştırılıyor. İşçi sayılmayan 4/C'liler, diğer çalışanlarla aynı haldara sahip değil. Bu kapsamda çalıştırılanların yıllık izin, iş güvencesi, sosyal yardım gibi hakları yok. Ayrıca her yıl sözleşme yenilemek zorundalar. Yani daimi personel değiller. Bu yüzden de her yıl işsiz kalma endişesi taşıyorlar.


TALEP BAKANLARA İLETİLDİ


Sözleşmeli işçilere, belediyelerde çalışanlara kadro verildi fakat kamudaki geçici personele bir türlü çözüm bulunamamıştı. Çalışma Bakanlığı sendikalarla birlikte bu konuda bir çalışma başlatmıştı. 4/C'lilerin statüsüyle ilgili konular toplu sözleşme görüşmelerinin ardından yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında da gündeme gelmiş ve bir tasarı hazırlanarak Bakanlar Kurulu'na sunulmuştu.


DÜZENLEME SEÇİME TAKILDI


Fakat geçici personele kadroyu da içeren Torba Kanun, 30 Mart yerel seçimlerine takılmıştı. Seçimlerin ardından gözler tekrar Meclis'e çevrildi. Binlerce çalışana kadro verilmesiyle ilgili düzenlemenin bu ay sonuna kadar Meclis'e sunulması bekleniyor. Torba Yasa ile ayrıca borçlu milyonlarca vatandaşın eli rahatlayacak. Düzenlemeyle, borçlu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan vatandaşın borcu silinecek.


BAĞ-KUR'LUYA KOLAYLIK


24 aydan çok prim borcu olan Bağ-Kur'lular borçlarını sildirebilecek. Borcunu sildirenin sigortası da yanacak. Bu kişi yeniden Bağ-Kur'a kayıt yaptırıp primlerini ödemeye devam edebilecek. Borcu silinen Bağ-Kur'lunun SSK çalışması varsa geçerli olacak. Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, tamamını değil silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek.


DİLEYENE TAKSİT


10 yıllık Bağ-Kur süresinin 4 yılına ihtiyaç olursa bunu ödeyip süresine ekletebilecek. Bağ-Kur'a 24 aydan fazla prim borcu olanlar borcu sildirmek yerine dilerse ödeyebilecek. Bu durumda ana para borcu sabit kalacak fakat gecikme zamlarının yüzde 50'si silinerek 36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanı getirilecek. 24 aydan az borcu olanların sildirme hakkı olmayacak.


8 MİLYAR LİRALIK PRİM ÖDENMEDİ


1 Ocak 2012'den itibaren yeşil kart uygulaması terk edilip Genel Sağlık Sigortası'na (GSS) geçilmişti. Bu sistemle sosyal güvencesi olmayan 12.5 milyon kişinin gelir testi yaptırması gerekiyordu. Ancak bunlardan 4 milyonu gelir testi yaptırmadı. Bu kişilerin her ay 245 lira prim ödemesi gerekiyordu. Fakat çoğunun haberdar olmadığı bu uygulama nedeniyle 4 milyon kişinin 8 milyar lira prim borcu birikti.


GELİR TESTİNE GİRECEK


Borcunu ödemeyen 4 milyon kişiye Torba Yasa ile kolaylık sağlanacak. Bunlardan 550 bin kadarı zaten gelir testine zamanında gitmediğinden her ay için 240 lira borçlu. Torba Yasa ile 240 lira borç yazılan kişiler gelir testine girecek. Geliri düşükse borçları kalmayacak. Diğer borçluların ana paraiarı taksitlendirilecek. Hükümetin ödeme güçlüğü nedeniyle borçların tamamını da silebileceği belirtiliyor.


"TAŞERON İŞÇİ KADRO ÇALIŞMALARI 17 ARALIK'TAN DOLAYI YETİŞMEDİ"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, binlerce kişinin beklediği taşeron işçilere ilişkin yasanın 17 Aralık ile başlayan sürecin ardından yasama alanının farklı alanlara kaymasından dolayı seçim sonrasına kaldığını söyledi. Bakan Çelik, şu an Başbakanlıkta olan yasanın meclisin tatile gireceği Haziran ayına kadar çıkmış olacağını ifade ederek, "Bu yasanın çıkması ile hem taşeronlar rahat edecek hem de bizim üzerimizden önemli bir yük kalkmış olacak" dedi.


Seçim bölgesi olan Şanlıurfa'da temaslarını sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 80 yerel televizyonun ortak yayınına katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, binlerce insanı ilgilendiren taşeron yasasının yerel seçimler öncesi çıkmasının amaçlandığını ancak 17 Aralık operasyonu ile bunun gerçekleşmediğini kaydetti. 17 Aralık operasyonu sonrası taşeronlara ilişkin sürecin uzadığını anlatan Bakan Çelik, "Yeni yasa ile taşeronların durumu netleşiyor. Yani yasal hakları, kıdem tazminatları, örgütlenme hakları gibi her konunun yer aldığı tasarı şu anda Başbakanlık'ta. Hizmet alımı ve asıl işçi ayırımını getirerek aynı işyerinde iki farklı statüde çalışmayı önleyeceğiz. Ancak 17 Aralık'ta yaşananlar maalesef bu süreci uzattı. Yaşanan sürecin ardından meclis gündemine önemli yasalar geldi ve yasama faaliyeti bu alana kaydı. Bu nedenle taşeron işçilere ilişkin yasa seçim sonrasına kaldı. Meclis Haziran'da kapanıyor ve biz meclis kapanmadan bu yasayı çıkaracağız. Böylece hem taşeronlar rahatlayacak, hem de bizim üzerimizden yük kalkacak, çünkü bu konuda biz de çok yorulduk" diye konuştu.


TAŞERON İŞÇİLERİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!


Bazı şehirlerde belediyeler, taşeron işçilere sahip çıkma sinyaline rağmen ülke genelinde 30 Mart sonrası binlerce taşeron işçi işsiz kalacak. Sadece Bursa'da 72 kişi, seçim sonrası tazminatsız olarak işsizler kervanına katılacak. Büyükşehir Belediyeleri sınırlarının genişletilmesini içeren kanun kapsamında kapanacak olan İl Özel İdarelerinde bulunan taşeron işçiler, işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya. Halen Bursa'da 72, Mersin'de 153, Samsun'da 224, Konya'da 53, Istanbul'da yaklaşık 200 kişi olmak üzere 29 ildeki özel idare bünyesinde yüzlerce kişi, valilikler bünyesinde temizlik işçisi, güvenlik ve şoför olarak çalışıyor.


Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Izmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun, Istanbul ve Kocaeli illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği, 30 Mart 2014 mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılacak, yani bu il özel idareleri kapatılacak.


Hükümet düğmeye bastı! İşsize maaş
Hükümet düğmeye bastı! İşsize maaş


Yoksula verilen yardımlar işsizlik yardımına dönüştürülecek. İşsizlik maaşında süre uzayacak. Primi eksik 3 milyon kişi destekten yararlanacak.
İstihdam stratejisini güncelleyen hükümet, 6 dev adım için düğmeye bastı. Yoksul kesime, nakdi yardımlar yerine, Almanya'da olduğu gibi 'işsizlik yardımı' verilecek. Ailede çalışabilecek olanlar İŞKUR tarafından eğitime alınarak, iş sahibi yapılacak. İşsizlik Fonu'ndan yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişiye yeni kapı açılacak. Esnek çalışmaya iş güvencesi getirilecek, haftalık çalışma saatleri sınırlanacak. İşsizlik maaşı uzun süreli işsizler için yaş grubuna göre artırılacak. Yüksek Planlama Kurulu'nca imzalanan 2014-2023 Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında atılacak adımlar şöyle: 
YENİ HAKLAR GELİYOR 
ESNEK ÇALIŞMAYA YASAL GÜVENCE: İş paylaşımı, esnek zamanlı, evden ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma biçimleri için gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. İşgücü piyasalarına esneklik sağlayan çalışma biçimleri iş ve sosyal güvenlik mevzuatına eklenecek. 
FAZLA MESAİYE SINIR: Haftalık çalışma süreleri AB standartlarına inecek. Haftalık çalışma süreleri, fazla mesai ve denkleştirme yapılması halinde 55 saatten fazla olmayacak. 
İŞSİZLİK MAAŞI UZAYACAK: 70 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşan İşsizlik Fonu'nun işlevi artırılacak. Yeni sistemde işsizlik maaşının yatan prime göre belirlenmesi öngörülüyor. İşsizlik maaşı nitelikli gençlere daha fazla ödenecek. Prim günü yetersiz olduğu için Fon'dan yararlanamayan 2 milyon 825 bin kişiye destek sağlanacak. 
İŞSİZLİK YARDIMI GELİYOR: Yoksullara verilen nakdi yardımların, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 'işsizlik yardımına' dönüştürülmesi öngörülüyor. İşsizlik yardımının da İşsizlik Fonu'ndan karşılanması planlanıyor. 
MADENCİ TASARISI MECLİS'İ GERDİ
Soma'da hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine ek haklar getiren tasarının görüşmeleri gerilimli başladı. Görüşmeler sırasında Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelen Zonguldak Kozlu'da hayatını kaybeden madencilerin yakınları, aynı haklar kendilerine tanınmadığı için tasarıyı protesto etti. Aileler, kendilerinin de şehitlik hakkından yararlanmak istediğini söyledi. 
TAŞERON ZİRVESİ
Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK konfederasyonlarının başkanları ile taşeron sistemi başta olmak üzere İş Kanunu'nda yapılması planlanan değişiklikleri masaya yatırdı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, işçilerin aleyhine olduğuna kanaat getirdikleri 5 maddeye ilişkin görüşlerini Başbakan Erdoğan'a sunduklarını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları'ndan bir ekiple 3 konfederasyonun temsilcilerinin de içinde bulunacağı bir komisyonun akşam bir toplantı daha yapmasına karar verdiğini anlatan Atalay, kanun tasarısının 1, 10, 11, 12 ve 13'üncü maddelerine itiraz ettiklerini kaydetti. 
'MÜSPET DAVRANDI' 
Atalay, taşeronlaşmanın daha da yaygınlaşacağı kanaatini taşıdıklarını söyledi. Soruları da yanıtlayan Atalay, "Başbakan müspet davrandı, komisyon kurdu. İnşallah devamı da iyi gelir, netice alırız" dedi. 
(Kaynak: Takvim)


Taşerona yasal koruma


Meclis'e gelen yeni yasa ile taşeronlar maaşlarını düzenli ve tam alacak. Şirket maaş yatırmazsa, asıl işveren ödemekle yükümlü olacak. İzinler de silinmeyecek. Önceki gün Meclis'e sevk edilen yasa tasarısının detayları belli olmaya başladı. Maden işçileriyle ilgili düzenlemelerin yanında taşeron sistemi de tasarı ile yeni bir döneme girecek. Özellikle maaş, kıdem tazminatı ve izin sorunu yaşayan taşeron işçilerin sıkıntıları bitirilecek. Taşeronluk uygulamasının kanuna aykırı kullanılması halinde, taşeron işçilerine ödenecek ücret ve sağlanacak diğer sosyal haklar, asıl işverenin emsal işçisine veya benzer işi yapan işçiye ödenen ücret ve sağlanan sosyal haklardan az olamayacak.


MAAŞLAR EŞİTLENECEK


Böylece taşeron işçi asıl işi yapan kadrolu eleman ile aynı maaş ve haklara sahip olacak. İşverenler, taşeron şirketlere iş vermeleri halinde bunların işçilerinin ücretlerinin ödenip ödenmediğini işçinin başvurusu üzerine veya resen kontrol etmekle yükümlü olacak. Varsa ödenmeyen taşeron işçi ücretleri, taşeron şirketin hak edişlerinden kesilerek işçilerin banka hesabına yatırılacak. Bu uygulama sadece kamu kuruluşlarında değil özel sektörde de geçerli olacak. Özel sektör de yanında çalıştırdığı taşeron işçinin maaşının tam yatmasından sorumlu olacak.


TAZMİNAT VE İZİN HAKKI


Taşeron işçilerin kıdem tazminatları da maaşları gibi devlet güvencesi altına alınacak. Buna göre taşeron işçilerin hak ettiği kıdem tazminatları ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından doğrudan işçinin banka hesabına aktarılacak. İşçinin bağlı bulunduğu taşeron şirket değişse bile, kıdem tazminatı hesabında çalıştığı kurumdaki yılların toplamı geçerli olacak. Aynı şekilde taşeron işçilerin izin hakları da korunuyor. Taşeron şirket değişse bile izin süresi o işçinin çalıştığı kurumdaki toplam süreye göre hesaplanacak. Asıl işveren yanında çalışan taşeron işçilerin izinlerini kullanıp kullanmadığını kontrol etmek ve bunu uygulamakla yükümlü olacak.


HER İŞÇİ İÇİN 2 BİN TL CEZA


Alt işverenlere kanuna aykırı iş verilmesi veya alt işverenin düşük ücrette taşeron çalıştırması gibi kanuna aykırı hallerde, hem işverene, hem taşeron şirkete hem de işveren vekillerine her bir işçi için 2 bin TL para cezası verilecek. 


Kaynak: Takvim
TAŞERON işçilere kadro haberleri!


Torba yasada Taşerona büyük umut doğdu. Taşeron işçi kadro düzenlemesi ve taşeron işçi kanunu? Torba yasada Taşerona büyük umut doğdu. Torba yasa emeklilere ne getirecek? Torba yasada bedelli askerlik varmı? Torba yasada intibak yasası yer alıyor mu? Torba yasada bedelli askerlik bulunmuyor. Peki neler bulunuyor? Milyonlarca vatandaş 2014 yılı ve Ocak ayına umutlarla girdi. 10.4 milyon emekli ve 2.6 milyon memur, bu ay yapılacak maaş zammına odaklanmış durumda. Yine tüm emekliler banka promosyonu çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gündeminde ayrıca intibak zammı da var. Torba yasada neler var? Torba yasa içeriği. Tam gün yasası nedir? Torba yasa ile başlayan değişiklikler? Torba yasası doktorları nasıl etkileyecek? Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 Ocak'ta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, kamuoyunda "Tam gün yasası"olarak adlandırılan sağlıkla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunu onayladı. 2014 yılı ve Ocak ayı milyonlarca vatandaş için umut oldu. Bu ayda çıkması beklenen torba yasa ve yeni yıldaki maaş zamları, yaklaşık 20 milyon vatandaşı ilgilendiriyor. 10 milyon memur, işçi ve Bağ-Kur emeklisi Ocak ayında yapılacak maaş zammını bekliyor. Yine yaklaşık 7 milyon emekli için de yeni intibak umudu bulunuyor. Memur emeklileri toplu sözleşme zammının dışında enflasyon farkı alacak. Öte yandan Aralık sonunda belli olacak olan son 6 aylık enflasyon oranı ile işçi ve Bağ- Kur emeklilerinin de alacakları fark oranı ortaya çıkacak. Ocak ayında yaklaşık 2.5 milyon memur da zamlı maaşlarına ve enflasyon farklarına kavuşacak.


YAPILANDIRMA GELİYOR 
Takvim'in haberine göre emeklilerin dışında devlete borcu olan 3 milyona yakın Bağ-Kur'lu esnaf gelecek yapılandırma umuduyla bekliyor. Torba yasayla gelecek bu yapılandırma sayesinde geçmiş Bağ- Kur borcu olan esnaf bu borçlarını yapılandırabilecek. Borçların ve hizmetlerin tamamen silinmesi de gündemde. Bunun yanında faiz ve gecikme cezalarının yarısının silinip, kalan borcun 36 aya kadar taksitlendirilmesi de ihtimaller arasında. Bu sayede esnaf hem sağlık hizmetlerinden faydalanacak, hem de borcundan kurtulacak. Devlet ise toplayamadığı bu alacağını tahsil ederek önemli bir kaynak elde edecek. Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırmadığı için evlerine borç yazıları gelen 4 milyona yakın vatandaş için de Ocak ayı bir umut oldu. Bu vatandaşların biriken 8 milyar liraya yakın borçları için çeşitli formüller hazırlandı. Borçların tamamen silinmesinden, faizlerinin kaldırılıp ana paranın taksite bölünmesine kadar çeşitli ihtimaller üzerinde duruluyor. Bu karar da Ocak'taki torba yasada şekillenecek.


TAŞERONA YENİ HAKLAR 
Ocak ayında beklenti içinde olan önemli bir kesimde taşeron işçiler. Bu işçiler için hazırlanan yeni yasa taslağının son şeklinin Ocak ayında ortaya çıkması bekleniyor. Böylece 1 milyonun üzerindeki taşeron işçilerin izin hakkından, maaşlarına kadar özlük haklarında bir iyileştirme yapılacak. Taslak yakında sosyal taraflarla paylaşılacak.


TAŞERON İŞÇİLERE MAAŞ VE İZİN MÜJDESİ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayında taşeron çalışanlara maaşların tam zamanında yatması ve yıllık izin müjdesi verdi.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hasankeyf'te düzenlenen 3.Uluslararası Bisiklet Turnuvası'na katıldı. Burada sorulara yanıtlayan Bakan Şimşek, taşeron sisteme ilişkin bir soru üzerine, şu yanıtı verdi: 'Bazı alanların özel sektöre açılıp kapanması farklı, işçilerimizin ya da emeğin sömürüsü ayrı bir konu. Taşeron sisteminde şu anda aksayan yönler olabilir. Bunların rehabilitasyonu üzerinde çalışıyoruz. Örneğin geçmiş dönemde özellikle kıdem tazminatında bir takım sıkıntılar yaşanmıştı. Şimdi o sistemi yeniden düzenleyeceğiz. Maaşların zamanında ve tam olarak ödenmesini garanti altına alacağız. Yıllık izinler gibi hususlarda kayıt dışılığın engellenmesi konusunda elimizden ne geliyorsa yapacağız.' (NTV)


Taşeron işçiye Bakan müjdesi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bekletilmeden Meclis'e gönderilsin, hızla yasalaştırılsın" talimatını verdiği taşeron işçilere yönelik düzenleme için geri sayım başlardı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, taşeron çalışanlara kıdem tazminatı, maaşların tam zamanında yatması ve yıllık izin müjdesini açıkladı. Şimşek, şunları kaydetti: "Taşeron sisteminde şu anda aksayan yönler olabilir. Geçmiş dönemde özellikle kıdem tazminatında bir takım sıkıntılar yaşanmıştı. Şimdi o sistemi yeniden düzenleyeceğiz. Maaşların zamanında ve tam olarak ödenmesini garanti altına alacağız. Yıllık izinler gibi hususlarda, kayıt dışılığın engellenmesi konusunda elimizden ne geliyorsa yapacağız." 


'Yaşam odası' geliyor taşeron bitiyor


Madencilik sil baştan değişiyor. 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından madenlerdeki çalışma şartlarının iyileştirilmesini gündeme getiren hükümet bu konuda yapacağı düzenlemeleri netleştirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat katıldığı toplantılarda şekillenen yeni pakette maden ocakları ve maden işçilerine yönelik devrim niteliğinde düzenlemeler yer alıyor. AK Parti'nin bugün TBMM Başkanlığı'na sunması beklenen torba teklif yeraltında çalışan işçiler ile kamudaki taşeron çalışanlara yönelik iyileştirmeler içeriyor. Tasarıyla getirilecek yeni düzenlemeler şöyle:
HAFTADA 30 SAAT ÇALIŞMA
> Maden ocaklarında kesinlikle taşeron çalıştırılmayacak. Bu yasak, madenlerdeki yan hizmetler için dahi geçerli olacak. > Madenlerde, özellikle Almanya'daki sistem örnek alınarak, yeni teknolojinin teşvik edilmesi ve hayata geçirilmesi için program başlatılacak.  > Güvenlik için robot kullanımı, yaşam odası ve gaz maskeleri konusunda en son teknolojinin kullanılmasını sağlamak için düzenlemeler yapılacak. > Yer altı maden ocaklarında çalışanlara ikramiye ödenmesi zorunlu olacak. Toplu sözleşmelerde yılda 6 maaş ikramiye hükmü yer alacak. > Madenlerde 48 saat olan haftalık çalışma saati 30 saate düşürülecek. Ücretli izin süreleri artırılacak.  > Madencilerin yıpranma hakkının kapsamı genişletilecek. Yıllık izin, resmi tatil izinleri ve haftalık izinleri de yıpranma hakkına eklenecek. 55 olan emeklilik yaşı 50'ye düşürülecek. > İşçinin ölümü durumunda, bir gün dahi çalışmış olsa ölüm aylığını bağlanacak.
SOMA'YA ÖZEL HÜKÜMLER
Pakete göre, Soma'da hayatını kaybeden madencilerin ailelerinden birer kişi devlette istihdam edilecek. Soma'da iş güvenliği riski nedeniyle kapatılan madenlerdeki işçilerin ücretleri işletme sahipleri tarafından kesintisiz olarak ödenecek. Kaza yaşanan madende çalışanlara madenin kapalı kaldığı süre boyunca devlet ilave maaş ödeyecek. Tasarıda, on binlerce taşeron çalışanın beklediği düzenlemeler de yer alıyor. Buna göre, kamuda taşeron işçilerin çalıştırılacağı alanlar yeniden tarif edilecek. Devletin asli ve esas fonksiyonlarını yerine getiren işlerde taşeron işçi çalıştırılmayacak. Taşeronluk hizmeti sadece yan hizmetler ve hizmet alımı gerektiren işler için geçerli olacak. Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında yapılan toplantıda, devlette 100 bine yakın taşeron işçinin yan hizmetlerde değil asıl hizmetlerde çalıştığı tesbiti yapıldı. Asli görevlerde çalışan bu kişilerin kadroya geçirilmesi gündeme gelecek. Hizmet alımı kapsamında devlete iş yapan işverenler çalıştıracakları taşeron işçilerle en az 3 yıllık sözleşme yapacak. Bu kişilere kıdem tazminatı güvencesi getirilecek.
Yücel KAYAOĞLU / TÜRKİYE GAZETESİ


Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
SEMİHA
26 Haziran 2016 Pazar 11:43
11:43
taşerona kadro ne zaman meclisin kapısından içeri girecek memurun yasası meclisin açılmadan herşey hazır oluyor meclis açıldığında istediklerini alıyor acaba SORMAK İSTİYORUZ MECLİS TAŞERON İŞÇİLERİNİN SORUNUNU ÇÖZEN MAKAM DEGİLMİ MEMURAMI HİZMET ETMEKTEDİR DÖNER SERMAYE KADROLU ÇALIŞANLARA VERİLİYOR TAŞERON İŞÇİLERİ OLARAK BUNU HAKLI OLARAK BULMUYORUZ TAŞERON İŞÇİSİNİN DE HAKKI VARDIR AADALETLİ BİR ŞEKİLDE TAŞERON ,İŞÇİLERİNEDE DAGILSIN AKP BUNUN İÇİN ÖNERİSİNİ MECLİSE SUNMASINI İSTİYORUZ BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİZ TAŞERON İŞÇİLERİ OLARAK
88.255.35.190
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim