• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İzmir : 15 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 12 °C

VERGİ MÜFETTİŞLİĞİNE GİRİŞ KURALLARI YİNE DEĞİŞTİ

15.10.2014 09:01
VERGİ MÜFETTİŞLİĞİNE GİRİŞ KURALLARI YİNE DEĞİŞTİ
Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavına ilişkin hususlarda değişiklik yapıldı.
Vergi Müfettiş Yardımcılığına giriş sınavlarına ilişkin düzenlemelerde yapılan değişikliklerle, atama yapılacak kadrolar için mezun olunan bölümlere giriş sınavında belli bir oranlarda kontenjan ayrılması zorunluluğu da kaldırıldı. Geçen yıl üç defa değişiklik yapılan Yönetmeliğin değiştirilmiş olan hükümlerinden bazıları yeniden değişmiş oldu

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının görev, yetki ve sorumluluklarını, Grup Başkanlıklarının görev alanlarını, Vergi Müfettişlerinin görev, yetki ve sorumluluklarını, mesleğe alınmalarını, yetiştirilmelerini, yeterliklerini, yükselmelerini ve Grup Başkanlıklarında görevlendirilmelerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliği”nde değişiklikler yapıldı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelikle yapılan değişiklikler arasında şu hususlar da yer alıyor:

**Yönetmeliğin, Grup Başkanlıklarının kurulmasına ilişkin maddesinde değişiklik yapıldı. Grup Başkanlıkları “işgücünün verimli kullanılması” amacıyla da kurulabilecek. Ayrıca kurulmuş olan grup başkanlıkları gerek görülmesi halinde kaldırılabilecek.

**Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavının yapılacağı yere ilişkin hüküm değiştirildi. Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavının yazılı kısmı, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmaktayken, yapılan değişiklikle, Giriş Sınavının Başkanlıkça belirlenen yerlerde yapılması kuralı getirildi.

**Vergi müfettiş yardımcılığı sınavına giriş şartları değiştirildi. Yönetmelikte yer alan “Yazılı sınavın yapıldığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olmak.” şartı “Yazılı sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak” şeklinde değiştirilirken, eğitim şartında yapılan değişiklikle mezun olunması gereken bölümler iki ayrı kısımda belirtildi.

**Giriş sınavı duyuru ve başvurusuna ilişkin maddede değişiklik ve eklemeler yapıldı.

**Yönetmeliğin, giriş yazılı sınavlarının uygulanmasına ilişkin maddesi yeniden düzenlendi. Buna göre;

Başkanlık, giriş sınavının yazılı bölümünün tamamının veya bir kısmının başka kurum veya kuruluşlara yaptırabilecek.

Giriş sınavı duyurusunda belirtmek şartıyla giriş sınavının yazılı bölümü, farklı fakülteler ve bölümler için ayrı ayrı veya birlikte yapılabileceği gibi başka kurum veya kuruluşlara da yaptırılabilecek.

Yazılı sınav konularının sınav duyurusunda belirtilmesi uygulaması kaldırıldı ve sınav konuları Yönetmelikte sayıldı.

Başkanlık, yabancı dil konusunu sınav konularından hariç tutabilecek.

**Yazılı sınavın değerlendirilmesine ilişkin hususlar yeniden düzenlendi. Buna göre;

Yazılı sınav puanının her bir alan için 100 puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilmesi kuralı kaldırıldı. Alan ayrımı yapılmadan, yazılı sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek.

Yazılı sınavdan başarılı sayılmak için sınav gruplarının her birinden alınan notun 50’den, bu notların ortalamasının da 65’den aşağı olmaması gerekecek.

Giriş sınavında, mezun olunan bölümlere belli oranda kontenjan ayrılması uygulaması kaldırıldı. Hangi alandan kaç kişi alınacağı sınav duyurusunda belirtilecek. Daha önce, atama yapılacak kadro sayısının %55’inin Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun olanlara; %20’sinin Hukuk Fakültesi mezunlarına ve %25’inin ise Mühendislik Programları ile Eğitim, Fen ve Edebiyat Fakültelerinin Matematik, İstatistik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji bölümlerinden mezun olanlara ayrılması gerekiyordu.

**Sınav sonuçlarının duyurulmasına ilişkin maddede değişiklik yapılarak, yazılı sınav sonuçlarının ÖSYM’nin internet sayfasında duyurulacağına ilişkin ı ifade madde metninden çıkarıldı.

Bugün yayımlanan Yönetmelik ve değişikliklerin eski hali

VERGİ DENETİM KURULU YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 31/10/2011 tarihli ve 28101 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “işbölümünün sağlanması” ibaresinden sonra gelmek üzere “ile işgücünün verimli kullanılması” ibaresi ve “Grup Başkanlıkları kurulabilir” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya kaldırılabilir” ibaresi eklenmiştir.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim