• BIST 98.466
  • Altın 223,968
  • Dolar 5,7050
  • Euro 6,6085
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 20 °C
  • Bursa : 17 °C
  • Adana : 24 °C

Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği İle Neler Değişecek

03.06.2014 08:20
Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği İle Neler Değişecek
MEB Yönetici atama yönetmeliği yakın zamanda Resmi Gazete’de yayımlanacak. Yönetmelik detaylarıyla hazırlanmıştır. Yaz tatilinde okullarda yönetici
 1)Okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı kadroları olmayacak. Bu görevler ikinci görev kapsamında yürütülecek.

YORUM: Okulda müdür-müdür yardımcısı-öğretmen ayrımı yapılmayacak. Okuldaki görevler ve sorumluluklar farklı olacak. Bu şekilde daha uyumlu bir ekip kurulabilir. Yöneticilik kadrosu olmadığı için performansı beğenilmeyen okul idarecilerinin görevlendirmeleri iptal edilebilecek. Daha ölçülü, daha ılımlı, daha fedakar, daha hizmetkar, daha sosyal, daha babacan, daha sabırlı bir yönetici hedeflenmektedir.

2) Aynı okulda, aynı unvanla en fazla 8 sene yöneticilik yapılacak.

YORUM: 8 sene şartı doğru bir uygulamadır. Emekli olana kadar aynı okulda müdürlük ve müdür yardımcılığı yapmanın bazı sakıncaları vardı. Başarılı bir yönetici, tüm okullarda görev almalıdır. Okullarda 3 farklı yönetici unvanı olduğu için bir öğretmen 24 sene aynı okulda farklı unvanlarda yöneticilik yapabilir, bu maddenin geliştirilmesi gerekir.

3) Ders yılı bitiminde 4 yılını dolduran yöneticilerin görevi sona erecek.

YORUM: Dört yılını dolduranlar aynı okulda veya başka okulda yeniden görevlendirilebilecek. Görevlendirmelerde bazı sıkıntılar yaşanabilir. Yöneticilikten öğretmenliğe dönen öğretmenler okullarında norm fazlası olabilir. Emekliliği yaklaşmış yöneticiler, öğretmenliğe döndüğünde uyum sorunu yaşayabilir.

4) Görev süresi uzatılacak müdürlerin en az 75 puan alması gereklidir.

YORUM: Görev süresi uzatılacak müdürleri; ilçe mili eğitim müdürleri,şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ileöğrenci meclisi başkanı değerlendirecek. Farklı unsurların değerlendirilmesi, uygulamada sıkıntılar yaratabilir. Sendikal faaliyetlerin burada etkisi çok olacaktır.

5) Müdür görevlendirmelerinde değerlendirme ve sözlü sınav olacaktır.

YORUM: İlçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, okul aile birlikleri gibi unsurlar müdürü değerlendirecek, ardından sözlü sınava tabi tutulacaktır. Müdür olmak kolay olmayacaktır.

6) Kadın yöneticilere pozitif ayrımcılık yapılacak.

YORUM: Öğrencilerin tamamı kız olan eğitim kurumlarının müdürü kadın olacak ve müdür yardımcılarından en az biri kadın olacak. Kız yurtlarındaki görevli müdür yardımcısı da kadın olacaktır. Yerinde ve güzel uygulamadır. Karma eğitim kurumlarında da kadın müdür yardımcısı görevlendirmesi yapılacak, meslek liselerinde de kadın meslek öğretmenlerinden müdür yardımcısı seçilecek. Hatta MEB, tamamı kız olan eğitim kurumlarına kadın rehber öğretmen atamalıdır. Ayrıca bu okullarda rehber öğretmen normu da artırılmalıdır.

7) Müdür kendi ekibini kuracak.

YORUM:Uyumlu bir ekip oluşturarak daha etkin ve verimli bir çalışma ortaya konulması amaçlanıyor. Başmüdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları, müdürtarafından belirlenecektir. Burada siyaset, sendika yakınlığından ziyade öğretmenin tecrübesi ve yöneticilik kabiliyeti ana alınmalıdır. Uygulamada okul özelinde dargınlıklara ve küskünlüklere yol açabilir.

8)2011 Müdürlük sınav sonuçlarına göre görevlendirme yapılabilecek.

YORUM: Sendikalardan ve öğretmenlerden talep olduğu için böyle bir madde konulmuştur. Mağdur olan kişilere ve doğru kişilere müdürlük verilecektir.

9) Öğretmenlere müdür ve müdür yardımcılığı görevi hakkı verilecek.

YORUM: Müdür yetkili öğretmenler ile müdür vekilliği yapmış öğretmenlere, aynı şekilde vekil müdür yardımcılığı yapan öğretmenlere belli sene şartıyla yöneticilik görevi verilecek. Daha önce müdür yardımcılığı yapmamış öğretmenlere de belli bir sene şartıyla görev verilecektir. Özel öğretim kurumlarında müdürlük veya müdür yardımcılığı yapmış olan öğretmenlere yöneticilik hakkı verilmelidir. Özeldeki hizmetin 3/2’si devlette sayılıyor. Buna göre uygun bir sene şartı aranmalıdır.

www.kamudanhaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
osman
04 Haziran 2014 Çarşamba 09:13
09:13
yani ülkenin son 12 yıldaki başıboşluğu gün yüzüne çıkarılmış oluyor,her kes müdür,amir olacak harika,haydi bakalım görelim,avrupa tercümelerini belki yapabilirsiniz ama doku tutmaz halen anlamıyorsunuz,önce insan kalitesi sonrası zaten gelir,mesela yani...
78.170.222.175
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim