• BIST 98.991
  • Altın 219,616
  • Dolar 5,5588
  • Euro 6,4154
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Bursa : 21 °C
  • Adana : 20 °C

Yönetici Görevlendirmelerinde İdarelere ve İdarecilere Duyuru

20.06.2014 15:54
Yönetici Görevlendirmelerinde İdarelere ve İdarecilere Duyuru
Bilindiği gibi idarecilerin görevden alınması ve liyakatlilerin görevlendirilmesine dair çıkarılan kanun ve yönetmelikte Sayın Bakanımız ve Sayın Müsteşarımızın emekleri büyüktür. İl Milli Eğitim Müdürlükleri yönetici görevlendirmeleri işlemlerinde yanlış

 

          Vali kararnamesiyle atanan müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görevden alınabilmeleri için hukukun genel kuralı olan yetki ve usulde paralellik ilkesi uygulanmak zorundadır. Yani kararnameyle atanan birisi ancak yine vali onaylı kararnameyle görevden alınabilir. Fakat bakanlığın emirlerini hiçe sayan bazı il müdürlükleri görevlendirmeleri yapmak yerine yazılarla eğitimcilerimizi görevden almaya çalışmaktadır. Bu süren davayı etkileyecek bir girişimdir. Bu kişiler hem maddi haklarının ihlal edildiği hem de görevlendirmelerinin yapılmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvuracaklardır. İlerleyen süreçte yanlış(bilerek/bilmeyerek) yapan bu müdürlükleri  kamuoyuna duyuracağız. Kimsenin bakanlığı zaafa uğratmaya hakkı bulunmamaktadır. Kişileri bu süreçte görevden almak kadar abesle işgal eden bir durum bulunmamaktadır. Kararnameleri düzenlenmediği sürece kişiler görevden alınamayacağı gibi özlük ve maddi haklarına da dokunulamaz. Bilindiği gibi görevden alınan ilçe müdürlerinin bazıları açtıkları davaları maddi haklarındaki azalma gerekçesiyle kazanmışlardır. Görevden alınmaya çalışılan müdür, müdür başyardımcı ve müdür yardımcılarının ek derslerinin yazılarla kesilemeyeceğini bilmemenin adı; bilerek ve isteyerek bakanlığı zaafa uğratmaktır. Biz yine önerilerimizi sıralayalım ve kimsenin bu süreçte görevden alınmaması gerektiğini belirtelim.

 

          Bu konuda yanlış yapılması; Sayın Bakanımızın ve Sayın Müsteşarımızın emeklerini heba ettiği gibi Anayasa Mahkemesinde görülmekte olan bir davayı da etkileyecektir.

 

          Öncelikle idareler şunu bilmelidir: Görevlendirme işlemleri; Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, ilçe milli eğitim müdürlerinin görevlendirilmesi, atamaları iptal edilen şube müdürlerinin akıbeti, norm güncellemeleri, emeklilik işlemleri vb. gibi nedenlerle  Eylül-Ekim aylarını bulacaktır.

 

Şimdi görevlendirme yönetmeliğinin ilgili maddelerini inceleyelim:

 

Yönetici görevlendirmede ana alınacak hususlar

MADDE 10 -

(10) Yönetici görevlendirmeleri takvimi her sene Bakanlıkça belirlenerek Bakanlık internet sitesinde duyurulur ve valiliklere yazı ile bildirilir.

 

Mevcut yöneticiler

GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Aynı unvanda olmak üzere, 14/3/2014 tarihi itibarıyla görev süreleri dört sene ve daha fazla olan yöneticilerin görevi, 2013-2014 ders yılının bitimi tarihinde başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Görev süreleri 14/3/2014 tarihi itibarıyla dört yıldan daha az olan yöneticilerin görevi ise, dört yıllık sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer.

(2) Bu maddenin birinci fıkrasına göre yöneticilik görevi 2013-2014 ders yılının bitiminde sona eren müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları, bu Yönetmelikte öngörülen usul ve esaslara göre yerlerine görevlendirilen yöneticiler göreve başlayana kadar görevlerine devam eder.

 

 

            görüldüğü gibi idareler görevlendirme işlemleri için mutlaka MEBnın görevlendirme takvimine uymalıdır. Ayrıca yasal düzenlemelerde geçici maddelerin ana maddelerden üstün olduğu kabul edilmiştir. Kısacası  özel düzenlemenin genel düzenlemeden önce geleceği hukukun genel bir ilkesidir. Bu konuda Anayasa Mahkemesi 28.1.1992 tarih ve E,1992/7 K,1992/2 sayılı kararında "yasal düzenlemelerin geçici maddeleri ile ana maddeleri arasında çelişiklik varsa, özel niteliği nedeniyle, geçici maddeler ana maddelerden önce uygulanırlar." demektedir.

 

            Bu nedenle idareler geçici madde 1'e uyarak; her ne şart olursa olsun(maaş karşılığı dersi bulunmama, dönüştürülen okulda yer alma, norm fazlası, tayin isteme, emeklilik başvurusunda bulunmuş olma vb. durumlarına bakmaksızın) MEBnın takvimle belirttiği görevlendirme zamanına kadar illerinde bulunan tüm yöneticilerin görevlendirmelerini ivedilikle yapmalıdır. Bunun için kararname düzenlemeye dahi gerek yoktur. Tüm eğitim kurumlarının idarecilerine duyurulmak üzere bir yazıyla "yönetmeliğin geçici madde 1'i ilgi tutularak il/ilçenizde bulunan tüm müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görevlendirmeleri geçişi madde 1'e göre yapılmıştır." şeklinde bir yazı çıkarmalıdır.

 

            Bu süreçte görevden alma gibi işlemler yapılırsa Anayasa Mahkemesinde süren davaya zarar verilebilecek, Sayın Bakanımız ve Sayın Müsteşarımızı hedef haline getiren kesimlerin eline koz verilecektir.

 

Kamuajans/ÖZEL

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim