• BIST 91.589
  • Altın 214,044
  • Dolar 5,3345
  • Euro 6,0837
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Bursa : 6 °C
  • Adana : 12 °C

ZAM TEKLİFİ HAKİM-SAVCI DIŞINDA KİMLERİ ETKİLİYOR?

13.09.2014 08:06
ZAM TEKLİFİ HAKİM-SAVCI DIŞINDA KİMLERİ ETKİLİYOR?
Hakim ve savcılara zam Kanunu olarak Meclise gönderilen Kanun Teklifi, hakim ve savcılar dışındaki bazı kamu çalışanlarını da etkileyecek.
Meclis Başkanlığına sunulan “Hâkimler Ve Savcılar Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hakim ve savcılar ile bu meslekten sayılanlara 1.155 TL seyyanen zam yapılmasını öngörmenin yanı sıra bazı kamu çalışanları için de yeni mali haklar getiriyor.

AKP Milletvekilleri tarafından verilen ve hakim-savcı maaşlarına zam kanunu olarak da adlandırılan Kanun Teklifinin TBMM tarafından aynı şekilde kabul edilmesi durumunda;

**Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay Birinci Başkanvekilleri, Danıştay Başkanvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Adalet Bakanlığı Müsteşarı, Yargıtay ve Danıştay üyeleri, birinci sınıf hâkim ve savcılar, birinci sınıfa ayrılmış hâkim ve savcılar ve diğer hâkim ve savcılara 15.000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ek tazminat ödenecek. Bu tazminat, 2014 yılında aylık net 1.146,20 TL olacak.

**Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Müfettişleri ile Adalet Bakanlığı İç Denetçilerine, brüt aylıklarının % 5'i oranında ek ödeme yapılacak. Örneğin, 1 inci sınıf hakim-savcı olup da Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Müfettişi veya Adalet Bakanlığı İç Denetçisi olarak görev yapan ve 21 yıl hizmeti bulunanlara, 1.146,20 TL’den ayrı olarak aylık net 386,94 TL ek ödeme yapılacak.

**Aylık, ödenek, mali, sosyal ve diğer özlük hakları bakımından, Sayıştay Başkanı Yargıtay birinci başkanına; Sayıştay daire başkanları Yargıtay daire başkanına; Sayıştay üyeleri Yargıtay üyelerine; Sayıştayın diğer meslek mensupları ile Sayıştay savcı ve savcı yardımcıları ise kıdem, sınıf ve derecesindeki birinci sınıf, birinci sınıfa ayrılmış, ikinci sınıf ve üçüncü sınıf hakim ve savcılar hakkındaki hükümlere tabidir. Bu nedenle, hakim ve savcılara yapılacak aylık net 1.146,20 TL seyyanen zamdan Sayıştay meslek mensupları da aynı miktarda yararlanacak.

**375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede ücret ve tazminat göstergelerinin yer aldığı (II) sayılı cetvelin 5 inci sırasında sayılan unvanlar arasına “Adalet Bakanlığı Bakanlık Yüksek Müşavirleri” de dahil ediliyor. Bu durumda, Adalet Bakanlığında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Bakanlık Yüksek Müşaviri kadrolarında görev yapanlar aylık net 6.664,22 TL ücret alması sağlanacak. (2014 yılında, 25 yıl hizmet, %15 Gelir Vergisi ve aile yardımı almayan personel)  www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim