• BIST 93.287
  • Altın 211,025
  • Dolar 5,4659
  • Euro 6,1833
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 16 °C
  • Bursa : 11 °C
  • Adana : 16 °C

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ PLANSIZLIĞI

25.09.2014 21:30
ALAN DEĞİŞİKLİĞİ PLANSIZLIĞI
ALAN DEĞİŞİKLİĞİ PLANSIZLIĞI

Plan kelimesi son yıllarda başta eğitim camiamız olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta önemi üzerinde vurgu yapılan bir sözcük. Planın öneminin yaşantımıza kattığı pozitif katkıyı tartışmaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Ancak son dönemde planı günlük plan,yıllık plan gibi öğretimsel kavramların da dışına çıkararak kurumsal stratejik plan kavramını hayatımıza yerleştirmeye çalışan bakanlığımızın plansızlığına değinmek istiyoruz.
4+4+4’ün eğitim camiasına kökten bir değişikliği getirdiği yadsınamaz bir gerçek.  4+4+4’ün olumlu veya olumsuz eleştirilerine derinlemesine girmeyi teğet geçip bu sistemin en çok 5.sınıfları elinden alınan sınıf öğretmenlerini mağdur edeceği düşüncesi hatırlatmak isteriz. Yetkililer mağduriyetin olmayacağını öne sürerek  2012 yılı Eylül ayı sonlarında Alan Değişikliği duyurusunda yan alana ve özür durumundan tayini çıkmayan öğretmenlere de Teknoloji ve Tasarım ile Özel Eğitim alanına geçiş hakkı verdi. O döneme kadar sessiz sedası yapılan rutin alan değişikliği bir anda ilk defa yapılıyor gibi gündeme oturdu.
Mahkemelerin yollarının aşınması sonucu Teknoloji  Tasarım ve Özel Eğitim branşındakiler alanlarına dönmek durumunda kaldı. Bu yılın mart ayında 80 sayılı kararın 9 sayılı karar ile revize edilmesi  sonucu alan değişikliği bekleyenler kervanına Yüksek Lisansın yan alan olarak kabul edilmesi neticesinde yüksek lisans yapan arkadaşlarımız da dahil oldu.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 44.maddesi gereği alan değişikliği takviminin haziran ayında belirleneceğini düşünen alan değişikliği bekleyen öğretmenler iyimser bir tutumla kılavuzu beklemeye koyuldular. Oysa özel eğitim kursları 11 Temmuzda bitiyordu ve bu tarihi beklemek daha mantık olur diye düşündük bir çoğumuz. Sonrasında alan değişikliği bekleyenleri tatlı bir telaş sarmaya başladı. Kılavuz ha yayınlandı ha yayınlanacaktı. Günler  günleri kovaladıkça tatlı heyecan yerini ümitsiz bekleyişe bıraktı. İlgililere sesimizi duyurmak adına insan kaynakları iletişim hattını, 147 iletişim hattını,sendikaları aramaya; bimer, meb bilgi edinme yolu ile bakanlığa, mailler yolu ile de sendikalara ulaşmaya çalıştık. Ancak ne sendikalardan ne de bakanlıktan net yanıtlar alabildik. 
Stratejik plan diliyle iç paydaşlarının sorunlarını dinlemek için açılan ikgm iletişim,147 gibi hatlar ile meb bilgi edinmeden alınan cevaplar  aşağı yukarı olmakla birlikte belirsizlik dolu ifadelerle doluydu:” duyuruları takip edin”. Kimi zaman konu ile alakası olmayan yanıtlar kopyala yapıştır usülü verildi heyecanla haber bekleyen bizlere.  Zaman zaman sendika yöneticileri “eylülde yapılacak,..okullar açılmadan yeni branşlarınızda olacaksınız” gibi açıklamalarda bulunarak heyecanlarımızı doruklara çıkardılar. Yetkili birinin ilk atamadan sonra olacak açıklamasından kısa bir süre geçmeden yok böyle bir çalışmamız deyişi bilgisayar başında tüm yaz tatilini alan değişikliği ile ilgili bir müjdenin kırıntılarını beklemekle geçiren bizleri daha da büyük hayal kırıklıklarına itti. 
Bir çoğumuz  bakanlığın geçmiş yıllarda alan değişikliği ile ilgili tutarsız yaklaşımlarından dolayı bu kadar beklemişken riske atmayalım diye ne il içine başvurduk,ne il dışına,ne de özür grubuna.  Şimdilerde zaman geçtikçe bu belirsizliğin belirtilerini daha sık hissediyor, güne bilgisayar başında başlayıp günü bilgisayar başında sonlandırıyoruz mutlu bir haber almak adına. Herkes gönül rahatlığıyla tatil yaparken, bizler tatillerimizi yaşayamadık doyasıya.
Şimdi alan değişikliği bekleyen öğretmenler olarak yetkililere sesleniyoruz. Bakanlık ,yine stratejik plan diliyle, kendisinden resmi bilgi almak isteyen iç paydaşlarının beklentilerini görmezden gelmeyerek, alan değişikliği ile ilgili beklentilerine bizlere saygı babında kahreden sessizliğini bozarak resmi bir açıklamada bulunsun. Eğitim camiasının neferlerinin yanında olduklarını haykıran sendikalar ve bakanlık yetkilileri sesimizi duyun artık.  Hayallerimiz ve gelecek planlarımız plansızlıklara kurban edilmesin. Kurban Bayramı’na alan değişikliği müjdesiyle çifte bayramla girmek istiyoruz.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim