• BIST 89.475
  • Altın 214,016
  • Dolar 5,3836
  • Euro 6,0698
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 14 °C

DERSHANE ÖĞRETMENLERİNİN KAMUYA ALINMALARINA İLİŞKİN KANUN TEKLİF

05.10.2014 15:53
DERSHANE ÖĞRETMENLERİNİN KAMUYA ALINMALARINA İLİŞKİN KANUN TEKLİF
milletvekili Hasan ÖREN tarafından, dershanelerin kapatılması dolayısıyla işsiz kalacak öğretmenlerin kamuya alınmalarında, 6 yıl sigortalılık süresi şartındaki belirsizliği ortadan kaldıran ve 2016 yılında da alım yapılmasını öngören kanun teklifi verild

Manisa milletvekili Hasan ÖREN tarafından, dershanelerin kapatılması dolayısıyla işsiz kalacak öğretmenlerin kamuya alınmalarında, 6 yıl sigortalılık süresi şartındaki belirsizliğin ortadan kaldırılmasını ve 2016 yılında da alım yapılmasını öngören kanun teklifi verildi.

 

Ören, kanun teklifinin gerekesinde şu ifadelere yer verdi:

"Hükümetin dershanelerin kapatılması kararı almasının ardından 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumlan Kanununa eklenen bir madde ile dershane öğretmenlerinin, Kamu Personel Seçme Sınavına girme şartı aranmaksızın öğretmen kadrolarına atanmalarının yolu açılmıştır.

Kanuna göre; “Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olması” şartı getirilmiştir. Atamaların sadece 2015 yılında bir defaya mahsus ve sözlü sınavla yapılması da hüküm altına alınmıştır.

Kanunda geçen 6 yıllık sürenin, sigortalılık süresi mi, yoksa yatırılmış olan prim gün sayısı mı olduğu anlaşılmadığından bir belirsizlik söz konusudur. Çünkü 6 yıl görev yapan bir öğretmenin sigorta primleri tam olarak yatırıldığında prim ödeme gün sayısı 2160 olmaktadır. Bilindiği üzere dershane öğretmenlerinin sigorta primleri genellikle eğitim-öğretim dönemi esas alınarak 10 ay veya daha az yatırılmaktadır.

Uygulama hayata geçtiğinde, 01.01.2014 tarihi itibariyle, 6 yıl sigortalılık süresi şartını doldurduğu halde, prim gün sayısı şartını dolduramayan öğretmenler mağdur olacaklardır.

Kanun teklifi bu belirsizliği ortadan kaldırarak, altı yıl ve daha fazla süreyle dershanelerde çalışan fakat pirim ödeme gün sayıları eksik olan öğretmenlerin de atanmalarına olanak sağlayacaktır.

Bir defaya mahsus yapılacak atamalarda, atanamayan dershane öğretmenlerinin bir daha öğretmen olmalarının yolu kapatılmış olacağından, kanun teklifi ile 2015 ve 2016 yıllarında iki defa atama yapılacaktır.

Ayrıca, dershane öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atanmasında yapılacak olan sözlü sınav siyasi müdahaleye açık olduğundan ve AKP Hükümeti döneminde yapılan sözlü sınavlarda bilgi, beceri ve yetenek göz ardı edilerek sadece siyasi referanslar esas alındığından birçok adayın hakkı yenmiştir. Merkezi yazılı bir sınav yapılması atamalardaki bu şaibeleri ortadan kaldıracaktır."

Kanun teklifinin metni:

5580 SAYILI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 


www.memurunyeri.com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim