• BIST 93.699
  • Altın 213,006
  • Dolar 5,2873
  • Euro 6,0224
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Bursa : 9 °C
  • Adana : 11 °C

Emniyet Teşkilatı Sivil Personel Sendikası (SİPER SEN) Basın açıklaması

28.08.2014 08:45
Emniyet Teşkilatı Sivil Personel Sendikası (SİPER SEN) Basın açıklaması
İçişleri Bakanı Sn Efkan ALA nın Basında yer alan Emniyet Teşkilatında büro hizmetlerini sivilleştirme ile ilgili açıklamasına karşı sendikamızın görüş ve önerileri

EMNİYET TEŞKİLATI SİVİL PERSONEL SENDİKASI      

( SİPER-SEN )

 

169 yıllık bir maziye sahip Emniyet Teşkilatının, hukukun pratikte en adil şekilde uygulayıcısı pozisyonuna sahip olması nedeniyle, halkın güven duygusu içinde sokağa çıkmasının en temel etkenlerinden olmakla birlikte kurumun imajında da olumlu etkilere sahip olduğu bir gerçektir.

Ancak, ne yazık ki çalışanlarına karşı aynı duyarlılığa sahip olmaması nedeniyle personelin, kurum aleyhine açtığı davalara en fazla muhatap kalan ve açılan davaların birçoğunu maalesef kaybeden pozisyonu düşündürücüdür. Bu durum açıkça kurumun, çalışanlarına karşı yasa ve yönetmelikleri uygulamadığı gerçeğini ortaya koymaktadır. Kurum personelinin özlük, mali ve sosyal haklar bakımından daha elverişli kurumlara geçme çabalarının yoğunluk kazanmasına sebep olduğu gerçeğini de ortaya koymaktadır. Emniyet Teşkilatında çalışan Emniyet Hizmetleri Sınıfı dışında kalan yaklaşık 16.000 sivil personelin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu sınıf, kariyer ve liyakat ilkelerinin uygulanmadığı gerçeğinden hareketle diğer kamu çalışanı ile kıyaslama yapmasına ve aralarında oluşan mali ve sosyal eşitsizlik nedeniyle kendisini mutsuz ve naçar hissetmesine neden olmaktadır. Sürekli yer değiştirme ve çalışma alanlarındaki değişkenlik sebebiyle Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personelin, yıllarca aynı birimlerde çalışmalarından dolayı ilgili mevzuat ve pratiklerde bilgisine başvurulan sivil personele uzmanlık kadrolarının verilmemesini adil bir uygulama olarak görmek mümkün değildir. Gerek eğitim ve gerekse kıdem bakımından uygun şartlara haiz olmasına karşın, meslekte yükselme sınavının açılmayarak kariyer beklentilerinin önünün kapanması ve birçok personele unvanları dışında kalan temizlik işleri, garsonluk, çay ocakları gibi işlerde çalıştırılarak devlete yüksek maliyete düşük verim sağladığı bir gerçektir.

Devletin yüksek maliyetle mesleğe kazandırdığı polisi daha düşük maliyetli sivil personele gördürebileceği büro hizmetlerinde kullanması, maliyet ve fayda planlamasındaki çelişkiyi açıkça ortaya koymaktadır. Bu çelişki 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu sınıflandırma ilkesi ile de örtüşmemektedir. Büro hizmetlerinde kullanılan polisin meslek alanlarında kullanılması ile sahada aktif çalışan Polis Memurlarının da iş yükünü azaltıp oluşan mesleki rahatsızlığı ortadan kaldırarak daha verimli ve kaliteli hizmet sağlanması bakımından da önem arz etmektedir.

Emniyet Teşkilatı Sivil Personel Sendikası (SİPER-SEN) olarak İçişleri Bakanımız Sayın Efkan ALA’nın yapmış olduğu açıklamayı desteklemektedir. Ancak, kuruma alınacak büro personeli ihtiyacının halen kurumda çalışıp gerek eğitim ve gerekse tecrübe bakımından durumları elverişli Teknisyen Yardımcılarından karşılanarak giderilme cihetinde bulunulması hakkaniyete daha uygun olacaktır. Sayın Bakanımıza hazır ve yetişmiş personeli bu alanlarda istihdam edilmesi ile uygulanması düşünülen projeye mali açıdan da katkı sağlayacağı görüşümüzü dile getirme ihtiyacını hissetmekteyiz.

SİPER-SEN 

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim