• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 12 °C
  • Bursa : 9 °C
  • Adana : 14 °C

İŞÇİLİKTE GEÇEN SÜRELER TORBA KADROYA ATANMAYI ETKİLER Mİ?

28.08.2014 08:30
İŞÇİLİKTE GEÇEN SÜRELER TORBA KADROYA ATANMAYI ETKİLER Mİ?
Devlet memuriyeti dışında işçi statüsünde geçirilmiş süreler, bazı memurların üst görevlere atanmalarını da etkileyebilmektedir.
Devlet memuriyetine girenlerin memuriyet öncesinde işçi statüsünde geçirdikleri süreler ile memuriyetten ayrılarak işçi statüsünde çalıştıktan sonra memuriyete yeniden girmiş olanların işçilikte geçirmiş oldukları süreler, bazı memurların üst derecelerdeki görevlere atanmaları sırasında göz önünde bulundurulmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında düzenlenen ve “torba kadro” olarak da adlandırılan atamalar, kurumların istedikleri kişileri üst derecelerdeki kadrolara atamalarına imkan tanımaktadır. Bu düzenlemeden bazı memurlar yararlanamazken, yararlanabilecek memurlarda aranan şartlar arasında ise hizmet süresi şartı da yer almaktadır. Memuriyet dışında işçi olarak geçirilmiş sürelerin bulunması durumunda, bu süreler söz konusu hizmet süresine etki etmektedir.

Torba kadro uygulaması

Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesine göre; Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı dışındaki hizmet sınıflarının 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerdeki kadrolarına, memurların derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın atama yapılabilmektedir. Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil kadroların genellikle ilk dört derecelerde olmaması nedeniyle, YHS personelinin de torba kadro uygulamasından yararlanamayacağı söylenebilir.

68/B uygulamasından yararlanabilecek olan memurlarda; yükseköğrenim görmüş olmanın yanı sıra, atanacakları kadronun derece ve ek göstergesi ile eğitim durumlarına göre belirlenmiş hizmet süresine sahip olma şartları da aranmaktadır.

Torba kadroya atanmada hizmet süresi şartı

-Atama yapılacak kadronun 1 inci derecede ve ek göstergesinin de 5300 ve daha yukarı olması durumunda en az 12 yıl hizmet süresi şartı aranmaktadır.

-Atama yapılacak kadronun derecesinin 1 veya 2 olması ve ek göstergesinin de 5300’den daha aşağı olması halinde en az 10 yıl hizmet süresi şartı aranmaktadır.

-Atama yapılacak kadronun derecesinin 3 veya 4 olması halinde en az 8 yıl hizmet süresi şartı aranmaktadır.

-Bitirilen yükseköğrenimin süresinin 4 yıldan az olması durumunda, yukarıda belirtilen hizmet sürelerine 2 yıl eklenmektedir.

İşçi olarak geçen sürelerin torba kadroya atanmada etkisi

68/B uygulamasında aranan şartlardan olan hizmet süresi hesaplanırken, memuriyet dışında işçi statüsünde geçirilmiş olan süreler de, hizmetin geçtiği yere ve atama yapılacak kadro unvanına göre farklı şekillerde değerlendirilmektedir.

Buna göre;

**Genel bütçeye dahil dairelerle, katma bütçeli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlarda işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı,

**İl Özel İdareleri ve belediyeler, bunların birlikleri ve bunlara bağlı iktisadi müessese ve işletmelerde işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı,

**İktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştiraklerinde işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı,

**Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları dışında kalan ve kamu fonu kullanan, özel kanunlarla veya bunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kuruluşları ve bu nitelikteki bankalar ve bunların en az sermayesinin yarısından fazlasına iştirak suretiyle kurdukları müessese, ortaklık ve iştiraklerde işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı,

**Döner sermayeli kuruluşlar ile özel kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıklarında işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı,

**Kanunlarla kurulan fonlarda işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı,

**Yükseköğrenim gördükten sonra özel sektörde işçi statüsünde geçirilen sürelerin dörtte üçü (müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür ve başkan kadrolarına atanacaklar için tamamı)

hizmet süresinden sayılmaktadır.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim