• BIST 93.699
  • Altın 213,006
  • Dolar 5,2873
  • Euro 6,0224
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Bursa : 9 °C
  • Adana : 11 °C

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNİN MİKTARI VE KİMLERE ÖDENECEĞİ KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPILDI

24.08.2014 21:37
İŞSİZLİK ÖDENEĞİNİN MİKTARI VE KİMLERE ÖDENECEĞİ KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPILDI
İşsizlik sigortasının kapsamına kimlerin girdiği ile işsizlik ödeneğin miktarının nasıl hesaplandığı ve ne kadar olduğu konusunda açıklama yapıldı.
İşsizlik sigortasının kapsamına kimlerin girdiği ile işsizlik ödeneğin miktarının nasıl hesaplandığı ve ne kadar olduğu konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Bakan Faruk ÇELİK imzası ile yapılan ve bir soru önergesine cevap niteliği taşıyan açıklamada şöyle denildi:

Ülkemizde uygulanan işsizlik sigortası sisteminin kapsamına, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile ikinci fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20’nci maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalılar, kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar ile ticari taksi, dolmuş şoförleri gibi yasada belirtilen çalışanlardan işsizlik sigortası primi ödeyen isteğe bağlı sigortalılar girmektedir. Dolayısıyla hizmet akdiyle çalışanların tamamı işsizlik sigortasının kapsamında yer almaktadır.

Nitekim Avrupa Sosyal Güvenlik Kodunun 21’inci maddesinde işsizlik sigortası bakımından korunan kimselerin bütün işçilerin yüzde 50’sinden az olmamak üzere ülke mevzuatında tanımlı işçi sınıfından ibaret olması hali kapsam bakımından yeterli kabul edilmektedir.

İşsizlik ödeneği miktarının işsizlerin asgari düzeyde geçimlerini sağlayacak düzeyde olması, bununla birlikte çalışmamayı teşvik edecek düzeyde olmayacak şekilde belirlenmesi gerekir. Yasa koyucu tarafından ülkemizdeki ücretler seviyesi dikkate alınarak son 4 aylık kazancının asgari ücretin yüzde seksenini geçmemek üzere aylık yüzde 40’ı olacak şekilde işsizlik ödeneği miktarı belirlenmiştir.

Ayrıca, bir ülkede asgari ödenmesi gereken işsizlik ödeneği miktarı Avrupa Sosyal Güvenlik Kodunda belirlenmiştir. Avrupa Sosyal Güvenlik kodunun 22 ve 65/1’inci maddelerinde özetle korunan kimselerin işçi sınıfından ibaret olması halinde yapılacak yardım tüm işçilerin ortalama kazancının % 45’inden daha az olmayacak şekilde hesaplanması gerektiği belirtilmiştir.

Buna göre; 2013 yılı Aralık ayı SGK aylık istatistik bülteni verilerine göre ortalama aylık kazancın 1.730,79 (günlük kazanç 57,69), net kazancın ise 1.237,36 TL (asgari geçim indirimi dikkate alınmamıştır) olduğu, ilgili ayda aynı ücreti alan kişi için ödenecek işsizlik ödeneği miktarının 687,06 TL olduğu tespiti dikkate alındığında bu dönemde bulunacak oran %55,5 (687,06/1.237,36) olarak hesaplanacaktır. Dolayısıyla Avrupa Sosyal Güvenlik Kodunda belirlenen asgari oranın (%45) üzerinde bir oranla (%56) ödeme yapılmaktadır.

İşsizlik ödeneği süresinin belirlenmesinde de Avrupa Sosyal Güvenlik kodunun 24’üncü maddesinde, korunan kimsenin işçi sınıfından ibaret olması halinde 12 aylık bir devrede 13 haftalık bir ödeme yapılması asgari şart olarak belirlenmiştir.

Ülkemizdeki işsizlik sigortası bakımından uygulama hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmesi şeklindedir.

Son 3 yıl içindeki prim ödeme sürelerine bağlı olmak üzere 12 aylık süre içerisinde 26 hafta, 34 hafta ve 43 hafta süre ile ödeme yapılmaktadır. Bu açıdan da bakıldığında ülkemizde uygulanan işsizlik sigortası asgari koşulları sağlamaktadır.

Bununla birlikte Onuncu Kalkınma Planının, 1.8. İşgücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı başlığı “Güvenceli Esnekliğin Sağlanması Bileşeni” altında “İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve yararlanma koşullarının esnetilmesi ve yararlanma sürelerinin artırılması” ifadesi yer almaktadır.www.memurunyeri.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim