• BIST 90.051
  • Altın 214,125
  • Dolar 5,3527
  • Euro 6,0808
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Bursa : 2 °C
  • Adana : 11 °C

İlaçta yeni sisteme geçildi

03.10.2014 08:29
İlaçta yeni sisteme geçildi
Pahalı ilaç alan hasta artık daha fazla para ödeyecek

Okan Güray Bülbül

Sağlıkta yeni dönem dün başladı. Eskiden SGK, üç eşdeğer ilaç varsa, en ucuz olanın % 10 fazlasını ödüyordu. Şimdi bu uygulama bitti. Artık en ucuzu kadar ödeyecek. Pahalı ilacı tercih edenin cebinden daha fazla çıkacak.

1 Ekim'den itibaren sağlıkta pek çok konuyu düzenleyen Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki ilaç reçeteleri ödemeleri konusundaki değişiklik yürürlüğe girdi. Bu değişiklik birkaç gündür kamuoyunun gündeminde. İlaçta hastaların cebinden çıkacak katkı payı ödemelerinin artmasına sebep olacağı ifade edilen bu uygulamanın aslında ne olduğu pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Değişiklik hastanın cebinden çıkan parayı artıracak mı, yoksa ilaç harcamalarının düşmesine mi sebep olacak.

ÖDEME BİÇİMİ DEĞİŞİYOR

Dün itibariyle yürürlüğe giren değişiklik temel olarak SGK'nın reçetedeki ilaçları ödeme yönteminde önemli bir değişiklik getiriyor. Bu değişiklik ilk etapta bütün ilaçları kapsamıyor. Fakat ilerleyen dönemde bütün ilaçlar için de yeni ödeme yöntemine geçilmesi hedefleniyor.

ÜZERİNE % 10 KOYUYORDU

Eski uygulamada SGK, reçeteye yazılmış ilacın bir eşdeğeri var ise en ucuz eşdeğer ilacın bedelini ödüyordu. Hasta en ucuz eşdeğer ilacı tercih ederse ilaç için katkı payı ödemiyordu. Eğer hasta en ucuz eşdeğer ilaç yerine daha pahalısını almak isterseSosyal Güvenlik Kurumuhastaya en ucuz ilacın bedelinin üzerine yüzde 10 ekleyip ödeme yapıyordu. Yani en ucuz ilaç ile pahalı olan ilaç arasındaki farkıSosyal Güvenlik Kurumuen ucuz ilacın bedelinin üzerine yüzde 10 ekleyip karşılıyordu. Örneğin en ucuz ilaç 10 TL iseSosyal Güvenlik Kurumudaha pahalı ilacı tercih eden hastaya 11 TL ödüyordu. Hasta 15 TL'lik ilacı almak isterse aradaki 4 TL farkı kendi cebinden ödüyordu. Bu uygulama düzenlemede 'bant fiyat' olarak ifade ediliyor.

EN UCUZU KADAR ÖDEYECEK

SGK belirli ilaç gruplarında bahsettiğimiz bant fiyat uygulaması yerine taban fiyat uygulamasına dünden itibaren geçti. Yani artıkSosyal Güvenlik Kurumuyalnızca en ucuz eşdeğer ilacın bedelini ödeyecek. En ucuz eşdeğer ilacı almak istemeyen hastaya bu ilacın yüzde 10'u kadar katkı yapmayacak.

YÜZDE 75'İ GEÇEMEYECEK

En ucuz eşdeğer ilacı alan hastanın cebinden yine ekstra bir para çıkmayacak. Ancak en ucuz olanı değil de, 15 TL'lik ilacı almak isteyen hastanın cebinden çıkan katkı payı bu kez 4 TL değil 5 TL olacak.Sosyal Güvenlik Kurumuyetkilileri ilaçtaki artışın hiçbir ilaç grubunda iki katı bulmayacağını en fazla yüzde 75'lik bir artışın söz konusu olduğunu ifade ediyorlar.

İlaca 15 milyar lira gitti

SGK 2013 yılında 14 milyar 883 milyon 74 bin TL'yi ilaca harcadı. Yazılan toplam 338 milyon 21 bin reçete için bu rakam ödendi. Yani reçete başına 44 TLSosyal Güvenlik Kurumutarafından karşılandı. Bu rakam 2010 yılında 48,77 TL seviyesindeydi. Reçete başına ortalama rakamda tasarruf sağlanmış durumda. Diğer yandan tamamen aynı sonucu doğuracağı ispatlanmış eşdeğer ilaçlardan daha pahalısını almak isteyene aradaki farkın ödenmemesiSosyal Güvenlik Kurumuaçısından sadece tasarruf amaçlı değil, sağlık alanındaki dönüşüm amaçlı da önemli bir adım.


Akşam
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim