• BIST 91.657
  • Altın 214,420
  • Dolar 5,3572
  • Euro 6,0667
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Bursa : 5 °C
  • Adana : 15 °C

İlk atamada mehil müddeti var mı?

16.09.2014 15:49
İlk atamada mehil müddeti var mı?
Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar atamaları Cuma günü yapıp, öğretmenleri Pazartesi günü göreve başlatmak istese de, bu mümkün değil.

MEB, öğretmen atamalarında bu sene çok geç kaldı. Bunun en büyük nedeni atama izinleri saçmalığı... Tıklayınız.

Bu nedenle, 2014 yılı Eylül dönemi Öğretmen atama süresi çok kısa tutuldu. Başvurular; 12 Eylülde alındı, 18 Eylül'de de sona erecek.

Ancak,Milli Eğitim Bakanlığıçok istese de, öğretmenlerin Pazartesi günü başlama zorunluluğu yok.

657 sayılı Kanunun 62. maddesi şu şekildedir:

"İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü ,
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar."

Bu maddede yer alan "aynı yerdeki", "başka yerdeki" ifadeleri mevzuatta tanımlanmamıştır. Uygulamada bu kavramlar, 6245 sayılı Kanunun 3/g maddesinde yer alan "memuriyet mahalli" kavramı üzerinden anlaşılmaktadır. Bu maddeyi özetleyecek olursak;

1- İkametgahı dışında bir il'e atananların 15 gün hakkı vardır.
2- İkametgahı olan il'e atananların ise ertesi gün...
3- Büyükşehir belediyelerinde, metropol ilçeler dışındaki yerlere atananların da 15 gün hakkı vardır. Detay için tıklayın.


Memurlar.Net - Özel
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim