• BIST 98.546
  • Altın 228,588
  • Dolar 5,7754
  • Euro 6,6893
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Bursa : 23 °C
  • Adana : 30 °C

KPSS SONUCUNA GÖRE MEMURİYETE ATANAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL İŞ SONU..

15.05.2018 08:37
KPSS SONUCUNA GÖRE MEMURİYETE ATANAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL İŞ SONU..

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edilenler, başka bir KPSS sonucuna istinaden merkezi yerleştirme yolu veya kurumlar tarafından açılan sınavlar yoluyla Devlet memuriyetine atanabilmektedirler.  Bu şekilde memuriyete geçenler ise 4/B statüden ayrılırken iş sonu tazminatı alıp alamayacakları konusunda tereddüt yaşayabilmektedir.

Sözleşmeli personele (4/B)  iş sonu tazminatı ödenebilecek haller “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”da düzenlenmiştir.


 
İş sonu tazminatı ödenen haller

Kurumunda fiilen (doğum ve askerlik dışında) kesintisiz olarak en az 2 yıl hizmeti bulunan sözleşmeli personelden;

**5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince sürekli tam iş göremezlik geliri, malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması nedeniyle hizmet sözleşmesi sona erenlere,

**Hizmetlerine gerek kalmadığı için sözleşmesi feshedilenlere veya yenilenmeyenlere,

**İşe alınma açısından gerekli olan niteliklerden herhangi birini sonradan kaybettiği için hizmet sözleşmesi sona erenlere,

**Kendi isteği ile bir ay önceden haber vermek koşuluyla sözleşmesini feshedenlere,

**Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, sözleşmelerini tek taraflı feshedenlere,

**Ölüm nedeniyle hizmet sözleşmesi sona erenlerin kanuni mirasçılarına

o kurumda geçirdikleri her tam hizmet yılı karşılığında, ayrılış tarihindeki hizmet sözleşmesinde yazılı aylık brüt ücret kadar iş sonu tazminatı ödenir.

Bu tazminatın ödenmesinde; daha önce iş sonu tazminatı, ikramiye ve kıdem tazminatı ile benzeri ödemelerde değerlendirilmiş süreler dikkate alınmaz.  İş sonu tazminatı ödenirken dikkate alınan süreler kıdem tazminatı ve emekli ikramiyesi gibi ödemelerin hesabında değerlendirilmez.

İş sonu tazminatı ödenmeyen haller

4/B sözleşmeli statüde görev yapan personele;

**Sözleşme koşullarına uymadıkları için kurumları tarafından sözleşmeleri feshedildiğinde veya yenilenmediğinde,

**Sözleşme esasları dışındaki bir nedenle kendisi tarafından sözleşmesi feshedildiğinde veya yenilenmediğinde

ise iş sonu tazminatı ödenmez.

4/B personelin memuriyete geçmek için sözleşmesini feshetmesi

4/B sözleşmeli personelin Devlet memuriyetine ait bir kadroda göreve başlayabilmesi, ancak 4/B statüsündeki görevinden ayrılması ile mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edilenler, başka bir KPSS sonucuna istinaden merkezi yerleştirme yolu veya kurumlar tarafından açılan sınavlar yoluyla Devlet memuriyetine atanabilirler.

Atandığı bir memuriyet görevine başlayabilmek için sözleşmeli statüdeki görevinden ayrılan personel, sözleşmesini kendi isteği ile feshetmiş olacaktır.

“Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”da, kendi isteği ile görevinden ayrılan 4/B personele iş sonu tazminatı ödenmesine imkan veren bir düzenleme yer almamakla birlikte, iş sonu tazminatı ödenmediği için açılan davalarda, idari yargı yerlerinin; Devlet memuriyetine başlamak için sözleşmesini kendi isteğiyle fesheden personele,  sözleşme esasları dışındaki bir nedenle sözleşmesini feshettiği gerekçesiyle iş sonu tazminatı ödenmemesini hukuka uygun bulmayarak iptal yönünde kararlar verdikleri de görülmektedir.

Örnek karar için tıklayınız …

 

 

Kaynak: memurunyeri.com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim