• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Bursa : 12 °C
  • Adana : 11 °C

MEMURU GÖREVDEN UZAKLAŞTIRAN AMİRİN SORUMLULUĞU VAR MIDIR?

17.07.2014 08:34
MEMURU GÖREVDEN UZAKLAŞTIRAN AMİRİN SORUMLULUĞU VAR MIDIR?
Memurun görevi başında kalmasında sakınca görülen hallerde, geçici bir tedbir olarak görevden alınması mümkündür.

Kamu hizmetlerinden kaynaklı olarak memurun görevi başında kalmasında sakınca görülen hallerde, haklarında soruşturma açılmadan önce veya soruşturmanın herhangi bir aşamasında, geçici bir tedbir olarak memurların görevden alınması mümkündür.

 

Görevden uzaklaştırma uygulaması geçici bir tedbir olarak uygulanmakla birlikte, geçici görevlendirme kararı veren amirlerin de sorumlu olduğu hususlar vardır.

Memuru görevinden kim uzaklaştırabilir?

Devlet memurlarını;

**Atamaya yetkili amirler,

**Bakanlık veya genel müdürlük müfettişleri,

**İllerde valiler,

**İlçelerde kaymakamlar (İlçe idare şube başkanları hakkında valinin muvafakati alınarak)

görevden uzaklaştırabilirler. Vali veya kaymakam tarafından yapılan görevden uzaklaştırmalarda, durumun memurun kurumuna bildirilmesi gerekir.       

Amirin görevden uzaklaştırmadaki sorumluluğu

Amirin, görevinden uzaklaştırılan memur hakkında görevden uzaklaştırmayı izleyen 10 iş günü içinde soruşturma başlatması gerekir.

Görevden uzaklaştırdığı memur hakkında 10 iş günü içerisinde soruşturmaya başlamayan, keyfi olarak veya kin ya da garez ile görevden uzaklaştırma tedbiri uyguladığı yaptırılan soruşturma sonunda anlaşılan, görevden uzaklaştırma tedbirinin kaldırılması gereken hallerde tedbiri kaldırmayan amirin hukuki, mali ve cezai sorumluluğu vardır.

Memurun görevden uzakta bırakılabileceği süre

Görevden uzaklaştırma uygulaması yoluyla memurların görevden uzakta bırakılabileceği süre, uygulanan tedbirin disiplin ya da ceza soruşturmasından kaynaklanmasına bağlı olarak değişmektedir.

**Disiplin soruşturması nedeniyle alınan görevden uzaklaştırma tedbiri en çok 3 ay sürebilir. Bu süre sonuna kadar karar verilmemiş olması durumunda memur görevine döner.

**Ceza soruşturması nedeniyle alınan görevden uzaklaştırma tedbirlerinde, görevden uzaklaştırmaya yetkili amir (Müfettişlerin görevinden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir) tarafından ilgili memurun durumu her 2 ayda bir incelenir ve görevine dönüp dönmemesi konusunda karar verir ve bu karar ilgili memura yazı ile bildirilir.

**Soruşturma konusu olan fiillerin memuriyet hizmetinin devam etmesine engel olmadığı hallerde, memur hakkındaki görevden uzaklaştırma tedbiri ilgili amir tarafından her zaman kaldırılabilir.

Memur görevine ne zaman döner?

Devlet memuru hakkında yürütülen soruşturma veya yargılama sonucunda;

**Memurluktan çıkarma dışında bir disiplin cezası verilmişse,

**Yargılamanın men'ine veya beraatine karar verilmişse,

**Hüküm verilmeden önce, hakkındaki kovuşturma genel affa uğramışsa,

**Görevine ve memuriyetine ilişkin olsun veya olmasın, memurluğa engel olmayacak bir ceza almış ve bu cezası ertelenmişse

bu hallere ilişkin kararların kesinleşmesi üzerine, görevden uzaklaştırma tedbiri görevden uzaklaştırmaya yetkili amirler tarafından (müfettişler tarafından görevden uzaklaştırılanlar hakkında atamaya yetkili amirlerce) derhal kaldırılır.        

 


www.memurunyeri.com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim