• BIST 93.616
  • Altın 209,347
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 15 °C
  • Bursa : 12 °C
  • Adana : 12 °C

Öğretmen Atamaları Kontenjanları -En Çok Atama Bu Branşlara

15.01.2017 15:57
Öğretmen Atamaları Kontenjanları -En Çok Atama Bu Branşlara
Öğretmen Atamaları Kontenjanları -En Çok Atama Bu Branşlara Yapılacak. En çok öğretmen atamaları yapılacak branşlar hangileri? Haberimizde

 Öğretmen Atamaları Kontenjanları -En Çok Atama Bu Branşlara Yapılacak. En çok öğretmen atamaları yapılacak branşlar  hangileri? Haberimizde. Şubat ayında yapılması planlanan öğretmen atamaları için branş branş kontenjan analizlerimizi, bu haberimizde görebileceksiniz. Öğretmen atamaları yaklaşırken norm güncelleme işlemlerinin ardından ortaya çıkan sonuçlar bazı branşlarda öğretmen açığını artırırken, bazılarında ise azalttı.Bakanlığın  Şubat ayında da öğretmen atamaları yapması gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'nın da izni alınarak  Şubat ayında toplam 30 bin öğretmen atamaları daha yapacak.  Şubat ayında yapılacak öğretmen atamalarının, MEB'den ihraç edilenler yerine olacağı tahmin ediliyor. Bilindiği üzere FETÖ terör örgütü ile bağlantısı tespit edilip ihraç edilen 28 bin kişi + PKK terör örgütü ile ilişikisi tespit edilip ihraç edilenlerle beraber 30 bin civarında kişi ihraç edildi.
 

Son yapılan öğretmen atamaları sonrasında Milli Eğitim Bakanlığının net öğretmen ihtiyacı sayısı: 97 bin olarak açıklandı. Son yapılan 15 bin sözleşmeli öğretmen atamaları ve dersane öğretmen atamaları sonrasında özelikle dersane branşlarında öğretmen ihtiyacı minimize oldu. Bu durumda geçmiş yıllara göre bu branşlara yapılacak öğretmen atamaları düşüş gösterecektir.

Ders saatlerinin ve müfredatlarının değiştirilmesi, bazı branşlarda norm sayının artmasına,yol açacak. Yeni Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren uygulamaya konulacak. Tabi bunun yanında MEB'in müfredata koymayı planladığı yeni dersler ve ders saati artan branşlar da var.
İşte ders saati artan ve azalan branşlara göre öğretmen ihtiyacı artacak ve azalacak olan branşlar.


 
1) İNGİLİZCE

Yabancı dile dayalı ders saatlerinin artırılması, ingilizce öğretmen açığını da etkileyecektir. 17 bin öğretmen ihtiyacı bulunan İngilizce öğretmenliği branşına, Şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamalarında en çok kontenjan verilen 2 brantan biri olacağını söylemek mümkündür. İngilizce öğretmenliği branşına 30 bin öğretmen atamasında tahmini olarak öngörülen kontenjan sayısı: 3300-3500
 
2) DÜŞÜNME EĞİTİMİ

Ortaokula(7. ve 8 sınıflara) Düşünme Eğitimi Dersi kesin olarak getirildi. Tebliğler dergisindeki karar: Ortaokul Düşünme Eğitimi Dersi (7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programının, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren 7. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak ekli örneğine göre uygulanması, Söz konusu öğretim programına göre ilgili Genel Müdürlükçe hazırlanan öğretim materyalinin kullanılması, Kurulumuzun 22/08/2007 tarihli ve 146 sayılı kararıyla kabul edilen İlköğretim Seçmeli Düşünme Eğitimi Dersi (6, 7 ve 8. Sınıf) Öğretim Programının, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren 6 ve 7. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamadan kaldırılması hususunu uygun görüşle arz ederiz.

Düşünme eğitimi dersine Sosyal Bilgiler, Felsefe ve Türkçe Öğretmenlerinin girmesi bekleniyor. Böylece bu 3 branşın da öğretmen ihtiyaç sayısı artacak.

Şubat atamasında Sosyal Bilgilere: 800-1000, Türkçe Öğretmenliğine 1800-2000, Felsefe'ye 300-400 kontenjan öngörülüyor.
 
 
3) KODLAMA EĞİTİMİ
 

Bakanlık yapacağı çalışma ile Kodlama eğitimini müfredata alacak. Müfredata alınacak kodlama eğitiminin, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde ders olarak okutulacağı düşünülüyor. Bu durumda bu dersi verecek olan Bilişim Teknolojisi alanı öğretmenlerinin de öğretmen açığı artacaktır. Bilişim Teknolojisi branşı için 30 bin öğretmen atamasında tahmini kontenjan sayımız: 2000-2200 4) SINIF ÖĞRETMENLİĞİ


Sınıf Öğretmenliğinde branşında da Öğretmen ihtiyacı çok artış gösterecek. Şuan Milli Eğitim Bakanlığında görevli 230 Bin civarı sınıf öğretmeni bulunması ve her yılda MEB’den emekli olan öğretmenlerin %50 sinden fazlasının sınıf öğretmeni olması sınıf öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır. Son yapılan 30 Bin öğretmen atamaları sonrası 12 Bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunan Sınıf öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacının 17 binleri bulması ve olası bir ŞUBAT öğretmen atamalarında da yine en çok kadronun sınıf öğretmenliğine olacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Sınıf öğretmenliği branşı için kontenjan tahminimiz 4000-4200
 
 
-Özel Eğitim Öğretmenliği ile Rehber Öğretmenlik branşında da öğretmen ihtiyacının artış göstereceğini söylemek mümkündür. Rehber öğretmenlik branşında son yapılan öğretmen atamalarından sonra 7 bin civarı, özel eğitim öğretmenliği branşında da 10 bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunuyor. İleriki dönemlerde bu iki branşında öğretmen açığının 10 binin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.
Özel Eğitim ve Rehberlik  branşları için kontenjan tahminlerimiz sırasıyla; 600-700, 2300-2500 
-Okul öncesi branşı da öğretmen açığı artacak olan bir diğer branş. Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 4 bin civarı ihtiyacı bulunan branşta; ileriki dönemde öğretmen ihtiyacının okul öncesinin zorunlu olacak olmasından dolayı 20 binlere çıkacağı düşünülüyor. Çünkü MEB’in okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma politikası doğal olarak okul öncesi öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır.  Okul öncesi branşı için kontenjan tahminimiz 2400-2600

-Ayrıca bunlara ek olarak Din kültürü, Fen ve Teknoloji, Beden Eğitimi branşlarına da Şubat ayındaki olası öğretmen atamalarında en çok kontenjan verilecek branşlar arasında saymak mümkündür.

Din Kültürü 
branşı için kontenjan tahminimiz 2600-2800
Fen ve Teknoloji 
branşı için kontenjan tahminimiz 1200-1400
Beden Eğitimi 
branşı için kontenjan tahminimiz  1200-1300 
 ***Yukarıda sayılan branşların öğretmen ihtiyacının çok olacağını söylemek mümkündür. Olası öğretmen atamaları için bu branşlara fazla kadro verileceği sürpriz olmaz.
 
 
ÖĞRETMEN İHTİYACI AZALACAK OLAN BRANŞLAR 


Son yapılan  öğretmen atamaları bazı branşlarda doluluk oranını 0 seviyesine getirdi.  Dersane branşlarına ayrılan kontenjanlar sonrasında bazı branşlarda öğretmen ihtiyacı minimize oldu. Özellikle Türk Dili Edebiyatı,  Tarih, Coğrafya, Lise Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji  ve bunlara ek olarak Teknik Eğitim Branşlarında branşlarında öğretmen ihtiyacı azaldı. Ders saatleri ile ilgili herhangi bir değişmenin de olmadığı bu branşlarda öğretmen açığının ve atamaların azalacağını söylemek mümkündür. Bu branşlarda öğretmen ihtiyacının artması için ders saatlerinin artması, takviye kurslarda tercih edilmesi ve emeklilik durumlarının olması gerekiyor.


MEBPERSONEL.COM/ÖZELHABER
 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim