• BIST 89.930
  • Altın 214,135
  • Dolar 5,3949
  • Euro 6,0832
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 10 °C
  • Adana : 13 °C

Seminer Dönemi Ek Dersi Kaç Saattir?

30.09.2014 11:26
Seminer Dönemi Ek Dersi Kaç Saattir?
Okul öncesi , ilk okul, orta okul, liseöğretmenleri; öğretim yılı başında ve sonunda mesleki seminer çalışması yapmaktadır. Bu çalışmanın karşılığı olarak da tüm öğretmenlere ek ders ücreti ödenmektedir.

Okul öncesi , ilk okul, orta okul, liseöğretmenleri; öğretim yılı başında ve sonunda mesleki seminer çalışması yapmaktadır. Bu çalışmanın karşılığı olarak da tüm öğretmenlere ek ders ücreti ödenmektedir. Ancak seminer haftasının ek dersi konusunda bazı tereddütler ve farklı uygulamalar yaşanmaktadır.

MEVZUAT

MEBnın Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar

Ek Ders Görevi –Madde 6-C bendi: “Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.”

Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği-Öğretmenlerin mesleki çalışmaları

MADDE 87-(1) Ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenler, derslerin kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıç tarihine kadar geçen sürelerde kadrolarının bulunduğu/görevlendirildikleri okulda mesleki çalışma yaparlar.

Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği-Öğretmenlerin mesleki çalışmaları

MADDE 38 –(1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon alanlarında, bilgi ve görgülerini artırmak, yeni beceriler kazandırmak, eğitim ve öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmak, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programları hazırlamak ve uygulamak amacıyla derslerin kesiminden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına kadar; sene içinde ise yıllık çalışma programında belirtilen sürelerde mesleki çalışma yapılır.

DEĞERLENDİRME: Sene başı ve sene sonunda tüm öğretmenlere seminer çalışması için haftalık 15 saat ek ders ücreti ödenmektedir. Branş öğretmenlerine 18 saat veya sınıf öğretmenlerine 12 saat ek ders ücreti verilmesi yanlıştır. Seminer çalışmasına katılan tüm öğretmenlere 2 haftalık olmak üzere 3+3+3+3+3 / 3+3+3+3+3 şeklinde günlere yayılarak ek ders ücreti verilmektedir. Seminer çalışması 2 haftayı aşarsa ayrıca bir ücret ödemesi yapılmaz. Lise öğretmenleri eğitim-öğretim yılının ilk haftasında ve ikinci dönemin ilk haftasında sorumluluk sınavları yapmaktadır. Bu sınavlar iki alan öğretmeni tarafından yapılır ve her öğretmene sınav karşılığı görevi olarak 5 saat ek ders ücreti verilir.

www.gazetekamu.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim