• BIST 90.529
  • Altın 214,529
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Bursa : 8 °C
  • Adana : 12 °C

Torba kanundan memurlara neler çıktı?

12.07.2014 23:49
Torba kanundan memurlara neler çıktı?
Torba tasarıda memurlara yönelik getirilen düzenlemeleri maddeler halinde izah etmeye çalışacağız

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, madencilere yönelik düzenlemeler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da içeren 'torba tasarıyı' kabul etti. Bu tasarıda memurlara yönelik getirilen düzenlemeleri maddeler halinde izah etmeye çalışacağız

1- Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak ve 20 kişiyi geçmemek üzere sözleşmeli uzman personel istihdam edilebilecek.

Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenecek en fazla on kişiye ödenecek ücret, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilenlerin sözleşme ücreti tavanının dört katını, geri kalanlar için ise üç katını geçemez ve bunlara bu fıkrada belirtilen ücret dışında herhangi bir ödeme yapılamayacak. Sözleşmeli personele ödenecek tavan ücretinin 2014 yılı için 3.757,34 TL olduğu dikkate alındığında bu ücretin en fazla 4 katını alabilecek 10 kişiye 3.757,34 * 4 = 15.029 TL brüt ödenirken geri kalan 10 kişiye ise 3.757,34*3 = 11.272 TL brüt ücret ödenecektir.

2- 31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmen ataması yapılabilmesi için açıktan atama izni verildi. Ayrıca, diğer hizmet sınıflarında kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı için bin adet açıktan atama izni verildi.

3- Mahkemelerin üst düzey kamu görevlileri hakkında verdiği atama, görevden alma, göreve son verme yer değiştirme, görev ve unvan değişikliğiyle ilgili iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararların gereği iki sene içinde yerine getirilecek; iki sene sonunda da başka bir kadroya atanacak.

Buna göre; 'Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin ekli 1 ve 2 sayılı cetvellerde gösterilen unvanları taşıyan görevliler ile farklı atama usullerine tabi olsalar dahi daire başkanı ve üstü görevlere, sivil memurlar hariç kolluk teşkilatlarının kadrolarına açıktan, naklen veya vekaleten yapılan atama ve bu görevlerden alınma, bu görevlerle ilgili yer değiştirme, göreve unvan değişikliği işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının gereği, ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle iki sene içinde yerine getirilecek.' Bu düzenlemenin sakıncalarını daha önceki yazımızda açıklamıştık.

4- Mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak ancak disiplin hükümleri saklı olacak. Bu durumun Hukuk Devletinde kabul edilmesi imkansızdır ve keyfiliğe yol açacağından kimsenin kuşkusu olmasın.

5- Aile sağlığı merkezlerinde, çalışma saatleri dışında aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları ile Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların personeline nöbet görevi verilebilecek. 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesinde yapılan değişiklikle aile sağlığı ve

toplum merkezlerinde çalışan personele 60 saate kadar nöbet ücreti verilebilecek.

6- İş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olan mahkemelerde çalışan memurlar ile sözleşmeli personele fazla çalışma ücreti ödenebilecek. Kabul edilen metne göre, diğer mahkemelere göre iş yoğunluğu fazla olan mahkemelerde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personele ayda 50 ve her bir personel için yılda 300 saati geçmemek kaydıyla fazla çalışma ücreti ödenecek.

7- 23 Nisan 1999 ile 14 Şubat 2005 tarihleri arasında tabi oldukları personel mevzuatına göre almış oldukları disiplin cezası sonucu memuriyetleri sona erenlerden, memuriyete dönmesi ve prim borçlanma hakkı kazanması için başvuru hakkını kullanmamış olanlar, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren SGK'ya başvurmaları halinde bu imkandan yararlanabilecektir. Bu kapsamda yaklaşık 82 kişi bulunmaktadır.

Yine bunların borçlandıkları süreler kazanılmış hak aylık derecesinde dikkate alınacaktır. Daha önce bu kapsamda borçlanıp ta primlerini kendileri ödeyenlerin ödedikleri primler iade edilecektir. Bu kapsamda yaklaşık 117 personel bulunmaktadır.

8- Birinci dereceden emekli olan belediye başkanlarına yeşil pasaport verilecek.

9- Aday memurken aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memurun görevine son verilecek. Daha önceki düzenlemede adaylık süresi içinde disiplin cezası

almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilmekteydi. Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etmişti.

10- Başbakanlık için 402 adet kadro ihdas edildi. Bunlar arasında 1 genel müdür yardımcısı ve 1 daire başkanı ile 400 adet Sektörel İzleme ve Değerlendirme Raportörü bulunmaktadır. Basında çıktığı şekliyle bunlar Başbakanlık Danışmanı değildir. Ayrıca, bir çok kamu kurumu için de kadro ihdas edilmektedir.

Ayrıca, Maliye Bakanlığına 4 genel müdür yardımcısı ve 12 daire başkanı kadrosu ihdas edildi.

11- İş ve meslek danışmanlarının özel hizmet tazminatı düzeltildi. Yapılan düzenlemeyle Türkiye İş Kurumu iş ve meslek danışmanlarının özel hizmet tazminatı %150 olarak belirleniyor.

Şuan itibarıyla Türkiye İş Kurumu iş ve meslek danışmanlarının özel hizmet tazminatı derecelerine göre % 68 ila % 100 arasında değişmektedir. Yapılan değişiklikle bunların maaşlarında 9500 * 0,076998* % 50 = 366 TL brüt artış sağlanacaktır.

12- SGK'ya özel Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı ve Yardımcısı kadrosu verildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında daire başkan yardımcısı kadrosu bulunmamaktadır. Kabul edilen metne göre, 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle Bakan tarafından atanılacak Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı ve iki adet Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkan Yardımcısı kadrosu oluşturulmaktadır. Diğer

görevlerinin yanında İnsan Kaynakları Daire Başkanlığının eğitimle ilgili görevleri de bu

Başkanlığa devredilmektedir. Ahmet Ünlü Yeni Şafak

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@kamuhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim